budżet domowy od podstaw jak zrobić budżet
BUDŻET,  FINANSE

JAK PROWADZIĆ BUDŻET DOMOWY cz.1

Każdy ma inną sytuację finansową, inne priorytety i zobowiązania, dlatego idealny budżet, który sprawdzi się u wszystkich po prostu nie istnieje. W tej serii wpisów pomogę Ci wypracować takie rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Ciebie i które w dłuższej perspektywie będzie mogło Ci służyć jako wygodny szablon do postępowania ze swoimi pieniędzmi.

Dobra wiadomość jest taka, że zarządzania pieniędzmi naprawdę każdy może się nauczyć, a gdy to nastąpi, to nie będzie to wcale długim i żmudnym zajęciem. Obecnie, przygotowanie planu na cały kolejny miesiąc zajmuje mi jednorazowo około 30 minut. To dużo mniej niż przeciętna osoba dziennie spędza przeglądając media społecznościowe, a w dłuższej perspektywie czasu przynosi naprawdę duże korzyści .

Jednak jeżeli do tej pory nie umiałaś zaoszczędzić nic to nie łudź się, że Twoja sytuacja finansowa ulegnie dużej poprawie po miesiącu. To się po prostu nie wydarzy. Prowadzenie budżetu to długotrwały proces, suma wielu finansowych decyzji podejmowanych w dłuższym okresie, a nie pojedyncze wydarzenie, które sprawi że będziesz zamożna. Tak jak jedno pójście na siłownię i  oczyszczająca głodówka nie uczyni Cię szczupłą, tak samo spisywanie wydatków i pojedynczy zryw oszczędzania nic nie zmieni w Twoim życiu.

Przede wszystkim bądź realistką i zacznij powoli. Wiem, że wielkie i radykalne zmiany są bardzo kuszące. Znam te uczucie bardzo dobrze, bo walczę z nim za każdym razem robiąc postanowienia noworoczne😉 Jednak tak jak w przypadku nauki nowych języków obcych nie zaczynasz nauki od podręcznika dla zaawansowanych, tak w przypadku budżetu również zacznij od podstaw, aby dowiedzieć się na czym to w ogóle polega. Nie stawiaj sobie jeszcze wyśrubowanych celów oszczędnościowych ani nie planuj wielkich zmian. Na początku po prostu zorientuj się jaka jest Twoja sytuacja. Naprawdę mało która osoba jest w ogóle świadoma co do kwoty jakiej potrzebuje, aby pokryć swoje niezbędne wydatki w skali miesiąca. Ta wiedza to naprawdę podstawa do dalszego działania.
Poniżej dwa pierwsze zadania dla Ciebie:

1. OKREŚL WYSOKOŚĆ SWOICH PRZYCHODÓW

Podlicz swoje wszystkie źródła dochodu. Jeżeli dzielisz swój budżet z partnerem ustalcie ile każde z Was zarabia oraz jaką sumą pieniędzy razem dysponujecie co miesiąc. Zapisz to w notesie lub w pliku, jak wolisz😉 Ważne jest aby znać te liczby i mieć do nich łatwy dostęp, przydadzą się nam później, na dalszych etapach planowania budżetu.

2. ZORIENTUJ SIĘ JAKIE SĄ TWOJE PODSTAWOWE WYDATKI

Na podstawie rachunków za ubiegły miesiąc oszacuj ile kosztuje Cię utrzymanie mieszkania/domu. Zapisz sobie kwotę jaką płacisz za czynsz lub ratę kredytu na mieszkanie oraz poszczególne rachunki: prąd, gaz, wywóz nieczystości, Internet czy telewizję. Najlepiej spisz te kwoty z rachunków z poprzedniego miesiąca. Na razie nie skupiaj się na wydatkach na żywność, ubrania czy rozrywki. Wypisz sobie jedynie wydatki, które dotyczą mieszkania/domu oraz ewentualne raty kredytowe jeśli takie posiadasz. Zachęcam Cię do stworzenia prostej tabeli, np. w Excelu z rozpiską obowiązkowych opłat za dany miesiąc, którą od tej pory będziesz uzupełniać o kolejne wartości.

Gratuluję!

Masz już za sobą pierwsze kroki do poprawy Twojej sytuacji finansowej.

Jestem przekonana, że powyższe zadania nie sprawiły Ci dużych trudności, nie były też bardzo czasochłonne. O to właśnie chodziło.

Zapraszam Cię do przeczytania kolejnej części wpisu, w której dowiesz się o dalszych krokach do stworzenia budżetu domowego.

CZYTAJ

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.