jak zaplanować budżet domowy
BUDŻET,  FINANSE

BUDŻET DOMOWY KROK PO KROKU cz.3

W poprzednich wpisach z serii BUDŻET JAK ZACZĄĆ I WYTRWAĆ zajmowałyśmy się kolejno:

 1. Określeniem swoich przychodów
 2. Podliczeniem podstawowych wydatków dotyczących utrzymania domu

CZYTAJ TUTAJ

3. Określeniem kwoty wydawanej na żywność i chemię gospodarczą
4. Określeniem kwoty wydawanej regularnie na inne niezbędne opłaty jak np. lekarstwa, polisa czy OC

CZYTAJ TUTAJ:

Wykonując powyższe kroki wiesz już ile pieniędzy zostaje Ci do dyspozycji na inne cele. Być może po tych obowiązkowych opłatach zostało Ci 500, 1000 a może 2000 zł lub więcej. Jeżeli w Twoim przypadku ta kwota jest niska, tym bardziej nie powinnaś zasłaniać się wymówką że nie masz z  czego oszczędzać. To znak, że natychmiast musisz popracować nad zmianą swojej sytuacji i zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Potrzebujesz zwiększyć źródło swojego dochodu zanim spotka Cię jakieś przykre losowe zdarzenie, które będzie wymagało od Ciebie większej ilości pieniędzy. Może to być np. poważna awaria samochodu, który jest Twoim jedynym środkiem lokomocji do pracy (nie wszędzie da się dojechać komunikacją publiczną) lub popsuta lodówka w środku lata.

Takie sytuacje kończą się w najlepszym wypadku długo spłacaną pożyczką u rodziny lub przyjaciół, dużo częściej jest to jednak szybka pożyczka z wysokim oprocentowaniem, która na dłuższą metę bardzo pogorszy Twoją sytuację.

Kiedyś miałam z mężem kilkunastoletni samochód, którego najdroższa jednorazowa naprawa kosztowała nas prawie 3 tys. zł. Wtedy kwota ta przewyższała wysokość jednej z naszych pensji. Nie mieliśmy wtedy żadnego budżetu, żyliśmy dość nieświadomie, a jedyne pieniądze które odkładaliśmy były przeznaczone na wakacyjny wyjazd. W tamtej sytuacji uzbieraną na wakacje kwotę przeznaczyliśmy na naprawę, drugą część pożyczyliśmy od rodziców. Dług oddaliśmy zaraz po wypłacie, wiedząc że najbliższy miesiąc będzie dość skromny. Niestety nie minęło nawet kilka tygodni kiedy samochód znowu się popsuł i wymagał kolejnej kosztownej naprawy. Jedno z nas pracowało w miejscu, gdzie nie było możliwości dojechać komunikacją miejską więc znowu musieliśmy pożyczyć pieniądze żeby auto jak najszybciej nadawało się do jazdy…

Najważniejsze subkonto jakie powinnaś stworzyć i odkładać na nie część pieniędzy powinno ochronić Cię przed takimi właśnie wydarzeniami. Tak dochodzimy do kolejnego kroku:

5. ZAŁÓŻ KONTO NA NAGŁE I NIEPRZEWIDZIANE WYDATKI (NNW)

Umówmy się, że nie są to wydatki na ubrania w promocji, na weekendowy wyjazd z przyjaciółkami ani na prezenty dla bliskich na święta. Nagłe i nieprzewidziane wydatki, są związane z Twoim podstawowym utrzymaniem lub zdrowiem (np. pilna prywatna wizyta u lekarza specjalisty), są to koszty które musisz ponieść żeby móc normalnie funkcjonować. Kwota jaka tam się powinna znaleźć to trochę indywidualna sprawa. Dla mnie to jest bufor rzędu ok. 2000 zł. Powinien starczyć na jakąś nieprzewidzianą naprawę, zakup nowej pralki czy wizyty lekarskie. Nie zakładam tutaj wersji pesymistycznej, że nagle wszystko posypie się jak domek z kart.

NNW to Twoje pierwsze konto celowe, gdzie powinnaś lokować większość swoich pieniędzy, które zostają Ci po opłaceniu wszystkich niezbędnych miesięcznych wydatków.

Jeżeli zostaje Ci np. 500 zł, a nie masz żadnych oszczędności, to nie mniej niż połowę tej kwoty sugeruję przeznaczać na ten właśnie cel. Jeżeli masz już jakąś sumę na tzw. czarną godzinę, zadedykuj jej specjalne subkonto i przez kolejne miesiące regularnie wpłacaj tam środki do momentu kiedy osiągniesz kwotę, która będzie miała za zadanie poratować Cię w tego typu sytuacjach.
Zbudowanie solidnego NNW to jedno z trudniejszych zadań, jeżeli nie masz zaoszczędzonych żadnych pieniędzy i nie zarabiasz wiele. Odłożenie takiej sumy prawdopodobnie zajmie Ci kilka miesięcy, może nawet ponad rok, a w międzyczasie mogą zdarzyć się sytuacje kiedy będziesz zmuszona skorzystać z tych środków i zacząć oszczędzanie od nowa. Pamiętaj wtedy aby się nie zniechęcać tylko docenić to, że dysponowałaś pieniędzmi, które pomogły Ci rozwiązać nagły problem, pieniędzmi o których wcześniej mogłabyś tylko pomarzyć!

Czy masz już może swoje „NNW”?
A może miałaś sytuację, w której musiałaś pożyczać pieniądze? Jestem ciekawa jak sobie wtedy poradziłaś?

W kolejnym wpisie dowiesz się jak skutecznie tworzyć fundusze celowe np. na wymarzony wakacyjny wyjazd, a także dlaczego każdy, kto dba o swoje finanse powinien mieć konto na swoje osobiste wydatki.

CZYTAJ TUTAJ

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach!

Jeśli znasz osoby, którym może przydać się ten post, śmiało podziel się nim dalej! Pomożesz mi w ten sposób docierać do większego grona osób i rozbudowywać kanał.
Dziękuję! 

2 komentarze

 • Dagmara

  Witam, z tym subkontem na NNW to świetny pomysł. Założyłam sobie takie konto kilka miesięcy temu, przelewałam małe kwoty, liczyłam na to że może kiedyś na coś uzbieram może na wakacje albo może na nowe auto. No i kiedy już ta suma wydawała mi się wystarczającą to się zaczęło… Mąż miał operację, potrzebne były środki na dojazdy do szpitala, na leki, na opatrunki. Wszystko co uzbieralam musiałam wydać, wiadomo zdrowie najważniejsze. Zaczęłam zbierać od nowa i udało się zakupić meble do pokoju synka, poprzednie się rozpadły, łóżeczko stało się za małe, fotelik za mały, coś tam zostało ale zbieram dalej i cieszę się że nie musiałam się zapożyczać, albo co gorsza odkładać na potem wydatki które poniekąd są dla mnie ważne. Pozdrawiam 🙂

  • Banknotka

   Cześć Dagmara!
   Bardzo się cieszę, że zdecydowałaś sie założyć NNW, które uratowało Was z opresji :)!
   Postaraj się jednak nie łaczyć oszczędności na cele konsumpcyjne (jak np. nowe meble) z NNW. NNW powinno być na wydatki niezbędne jak np. opieka medyczna, leki, pokrycie kosztów awarii samochodu, którym musiscie dojeżdząć do pracy lub awaria kluczowego w domu sprzętu (jak np. pralka czy lodówka). Dziękuję Ci bardzo za komentarz, pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za szybko rosnące oszczędności!
   Monika

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.