budżet domowy od podstaw
BUDŻET,  FINANSE

BUDŻET DOMOWY OD PODSTAW cz.4

Za nami już 5 z 7 kroków do stworzenia budżetu i poprawy swojej sytuacji finansowej!

  1. Określenie swoich przychodów
  2. Podliczenie podstawowych wydatków dotyczących utrzymania domu
  3. Określenie kwoty wydawanej na żywność i chemię gospodarczą
  4. Określenie kwoty wydawanej regularnie na inne niezbędne opłaty jak np. lekarstwa, polisa czy OC
  5. Utworzenie konta na nagłe i nieprzewidziane wydatki (NNW)

Kolejnymi etapami są:

6. UTWORZENIE FUNDUSZY CELOWYCH

To nic innego jak odkładanie pieniędzy z myślą o konkretnych materialnych celach, marzeniach lub potrzebach. Co będzie Twoim funduszem celowym zależy już tylko od Ciebie. Po wykonaniu poprzednich kroków wiesz już jaka jest wielkość Twoich dochodów i wydatków koniecznych. Jasne więc będzie dla Ciebie jaka pulą pieniędzy dysponujesz aby planować swoje fundusze celowe. Jest jednak kilka zasad, o których potrzebujesz wiedzieć:

1. Nie rozdrabniaj się

To naturalne, że mamy wiele potrzeb i chcemy otaczać się pięknymi rzeczami, ale musisz zdecydować na czym zależy Ci najbardziej, tak aby nie zbierać na zbyt wiele rzeczy naraz. Jeżeli utworzysz zbyt wiele kont celowych, siłą rzeczy na każde z nich będziesz odkładać mniejszą kwotę, a cały proces oszczędzania zbytnio rozciągnie się w czasie.
Nie widząc efektów swoich starań przez dłuższy czas możesz stracić motywację i przestać robić cokolwiek w tym kierunku.

2. Ustal potrzebną Ci sumę i wyznacz termin

Oszczędź sobie rozczarowań. Jeśli marzysz o wakacjach w słonecznej Portugalii i postanawiasz odkładać na ten cel 200zł miesięcznie, to za rok może się okazać, że niestety nie wyjedziesz odpocząć nawet na drugi koniec Polski…
Sprawdź już dziś ile kosztują Twoje marzenia żebyś wiedziała ile pieniędzy potrzebujesz zgromadzić. Teraz podziel tę sumę przez liczbę miesięcy, w ciągu których chciałabyś zrealizować ten cel. Dowiesz się wtedy ile miesięcznie powinna wynosić Twoja wpłata ta te konto celowe.

Przykład: tygodniowy urlop w Grecji

Szacowana cena: 5500 zł
Czas realizacji: 12 miesięcy
5500 zł : 12 = 460 zł

Już wiesz, że aby za rok cieszyć się takim wyjazdem, to z każdego wynagrodzenia powinnaś oszczędzać nie mniej 460zł. Sama od lat korzystam z tego systemu i na swoje konto celowe „wakacje” odkładam już od 1 wypłaty po powrocie z ostatniej podróży 😊

3. Nie daj się zaskoczyć przewidywalnym wydatkom

Święta? Komunia dziecka? Wesele? Nie są to nagłe sytuacje i można się do nich wcześniej przygotować, tak aby w konkretnym miesiącu zbytnio Cię nie obciążyły i nie zaburzyły innych finansowych planów. Pomyśl zawczasu o większych, pewnych wydatkach jakie Cię czekają.
Ja przez 12 miesięcy odkładam stałą kwotę na prezenty świąteczne dla bliskich. Dzięki temu grudzień pod względem wydatków nie różni się dla mnie od pozostałych miesięcy.

4. Nie trzymaj oszczędności na jednym koncie

Obecnie większość banków w ramach prowadzenia rachunku oferuje możliwość założenia bezpłatnych subkont, które możesz dowolnie nazywać i na które możesz przelewać środki z konta głównego. Dzięki przypisaniu pieniędzy do osobnych rachunków, widzisz na jakim etapie realizacji do swojego celu jesteś oraz nie wystawiasz się na pokusę skorzystania z tych pieniędzy jak wtedy gdybyś połączyła je z środkami na swoje bieżące wydatki na głównym rachunku. Jeżeli jesteś tradycjonalistką zamiast subkont w bankowości elektronicznej możesz skorzystać z systemu kopertowego i na poszczególne cele oszczędzać do różnych odpowiednio opisanych kopert.

5. Potraktuj swoje marzenia serio

Odłóż pieniądze na swoje fundusze celowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Potraktuj to jako coś oczywistego, co po prostu trzeba zrobić jak np. opłacić rachunki.  Aby uprościć sobie cały proces oszczędzania, najlepiej wcześniej zaplanuj stałe zlecenie przelewu danej kwoty na określony rachunek bankowy.  

7. UTWORZENIE KONTA NA SWOJE WYDATKI

Potocznie nazywam te konto dorosłym kieszonkowym 😉 Jest to z góry zaplanowana, stała kwota jaką dysponuję co miesiąc na swoje osobiste wydatki. W moim przypadku jest to np. ubranie, wyjście do restauracji, kosmetyki czy książki. Takie konto nie tylko pomaga trzymać budżet w ryzach i nie wydawać za dużo na chwilowe zachcianki, ale zapobiega też wielu zbędnym kłótniom o finanse jakie zdarzają się w związkach. W naszym domu nigdy nie pokłóciliśmy się o pieniądze! Oboje mamy jednakowe kieszonkowe i nie wtrącamy się oraz nie komentujemy poniesionych przez drugą osobę wydatków z tej puli 😉 To konto, z którego można kupić najbardziej zbędną rzecz na świecie przy dalszym trwaniu w finansowych postanowieniach.

To już wszystko! Mam nadzieję, że wpisy były dla Ciebie pomocne i masz już zarys swojego pierwszego budżetu! Z każdym miesiącem przygotowywanie go będzie już tylko łatwiejsze.

Trzymam kciuki za Twoje rosnące oszczędności i…zaglądaj tu częściej!

Razem zadbamy o Twoje finanse 😊

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.