ile kosztują wakacje w Grecji
FINANSE,  INNE

ILE KOSZTUJĄ WAKACJE W GRECJI, CZĘŚĆ 1

Być może rozważasz podróż w tym kierunku i zastanawiasz się czy Cię na to stać lub po prostu chcesz porównać swoje doświadczenia i wakacyjny budżet.
Sama do Grecji jeździłam już wiele razy i mam za sobą podróże zarówno w wersji bardziej ekonomicznej jak i te z trochę większym budżetem. Wiem, że wypytywanie znajomych o koszty wakacji może być niezręczne, dlatego postanowiłam opisać Ci to możliwie dokładnie właśnie pod tym kątem.

W tej serii wpisów dowiesz się na co warto zwrócić uwagę planując wakacje w Grecji, bo na ich cenę składa się naprawdę wiele czynników, takich jak:

1. TERMIN PODRÓŻY

Od lat obserwuję, że cenowo najlepiej kształtuje się czerwiec, zwłaszcza jego pierwsza połowa. Na dokładnie tej samej ofercie możemy zaoszczędzić nawet 1500 złotych (przy dwóch osobach dorosłych) w porównaniu  do szczytu sezonu czyli lipca i sierpnia. W czerwcu również jest upalnie a wszystkie atrakcje turystyczne już działają.
Innym miesiącem kiedy możemy załapać się na równie korzystne ceny i nadal piękną pogodę jest wrzesień. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że we wrześniu słońce zachodzi znacznie szybciej. Osobiście bardzo nie podobały mi się takie oszukane, skrócone dni 😉

2. TRANSPORT

Autokar

Podróż autokarem trwa średnio 27 godzin. Zwykle jest tańsza niż podróż samolotem (w zależności od oferty jest to miedzy 400 a 1000 zł różnicy przy dwóch dorosłych osobach) dlatego jeśli mamy okrojony budżet a marzą nam się egzotyczne wakacje to warto rozważyć tę opcję i przeznaczyć te pieniądze na wydatki jakie poniesiemy na miejscu. Podróż, mimo krótkich przerw na stacjach benzynowych, jest naprawdę męcząca. Na pewno nie polecam takiej formy transportu osobom starszym oraz mającym problemy z krążeniem (po tak długiej podróży bardzo puchną nogi).

Samolot

Sama podróż samolotem trwa ok. 2,5 godziny. Na lotnisku warto być nawet 2 godziny przed planowanym wylotem. Należy również doliczyć czas transferu z lotniska do hotelu (zwykle ok. godziny) więc całkowity czas przejazdu powinien zająć nam nie więcej niż 7 godzin, ale to oczywiście zależy jak daleko masz do lotniska i czy nie będzie żadnych opóźnień ze strony przewoźnika.

Przy lotniskach działa dużo prywatnych parkingów. W tym roku za pozostawienie samochodu na zamkniętym parkingu na 8 dni w Pyrzowicach zapłaciliśmy zaledwie 45 zł. Transfer z/na lotnisko był już w cenie więc jeśli masz swój samochód to na pewno warto rozważyć tę opcję.

Jadąc z biurem podróży nie musisz się już martwić o transport do/z hotelu (odpadają Ci koszty taksówki, wynajęcia samochodu czy transportu publicznego) oraz swoim noclegiem w przypadku zmiany godzin lub dnia wylotu ( co wbrew pozorom zdarza się dość często).

Kilka razy liczyłam ile kosztowałyby mnie wakacje dokładnie w tym samym miejscu co w przedstawionej ofercie i o dziwo cena podróży na własną rękę była taka sama lub wyższa (co pewnie nie jest regułą). Trzeba pamiętać, że biura podroży ze względu na dużą ilość rezerwowanych miejsc mają naprawdę konkurencyjne warunki cenowe lotów i noclegów. Jest to też bezpieczniejsza opcja jeśli chodzi o sytuacje awaryjne jak np. pomoc medyczna, którą w razie czego pomoże zorganizować przydzielony nam rezydent. Na wakacjach cenię sobie przede wszystkim spokój, dlatego lubię jeździć z pośrednikiem.

Mam nadzieję, że wpis był dla Ciebie przydatny!
O tym, czy warto decydować się na posiłki w hotelu oraz o aktualnych cenach stołowania się w restauracjach przeczytasz tutaj:

Ile kosztują wakacje w Grecji, część 2

Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach 😊

Jeśli znasz osoby, którym może przydać się ten post, śmiało podziel się nim dalej! Pomożesz mi w ten sposób docierać do większego grona osób i rozbudowywać kanał.
Dziękuję! 

CZYTAJ TAKŻE:

Ile kosztują wakacje w Grecji, część 2

Skąd wziąć pieniądze na wakacyjny wyjazd?

Jak skutecznie wyznaczyć cel finansowy?

Wakacje nad morzem w Polsce czy za granicą? Co się bardziej opłaca?

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *