wakacje w kraju czy za granicą
FINANSE,  INNE

ILE KOSZTUJĄ WAKACJE W GRECJI CZ.3 PODSUMOWANIE

To już ostatni wpis zamykający serię ILE KOSZTUJĄ WAKACJE W GRECJI, dzięki której dowiesz się na co warto zwrócić uwagę planując podróż do tego kraju. Skupiam się przede wszystkim na kwestiach finansowych oraz przedstawiam Ci aktualne ceny na 2020 r.

Na ostateczną cenę greckich wakacji ma wpływ wiele czynników. W ostatnim wpisie omówiłam kwestie:

1. Terminu
2. Transportu

CZYTAJ TUTAJ

3. Hotelu
4. Wyżywienia w hotelu
5. Cen w restauracjach

CZYTAJ TUTAJ:

Kolejne ważne składowe kosztu wyjazdu to:

6. CENY ŻYWNOŚCI

Ceny jedzenia są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Nie skłamię, gdy napiszę że produkty poniżej 1 euro należą do mniejszości. Na pewno warto kupować owoce i warzywa, które są bardzo soczyste i intensywne w smaku oraz lokalne produkty jak feta, oliwki czy domowe wino. Nie byłam w typowo mięsnym sklepie, ale wędliny dostępne w marketach są zwykle kiepskiej jakości, to samo dotyczy serów żółtych.

Poniżej znajdziesz ceny popularnych produktów spożywczych w 2020 r. (w euro)

NAPOJE

duża woda źródlana 0,50-0,60

mała woda źródlana 0,30

mały słodki napój gazowany 0,75

piwo butelkowe 1,00-1,30

piwo w puszce 0,80-1,40

NABIAŁ

ser feta kostka 1,90-3,50

ser żółty plastry 1,90-2,20

jogurt owocowy 0,60-1,30

mleko roślinne 2,60-2,80

mleko krowie 1,00-1,70

OWOCE I WARZYWA

winogrona 2,25/kg

figi 3,90/kg

brzoskwinie 2,00/kg

pomarańcze 1,60/kg

banany 1,90/kg

pomidory 1,20/kg

jabłka 2,65/kg

gruszki 3,00/kg

INNE

chleb krojony połówka 1,95-2,10

duży rogal croissant 1,50

chlebki typu pita 1,10-1,50

szynka małe opakowanie 1,00-2,05

hummus 3,00

chipsy duża paczka 1,40

popularne batony 1,00

7. AKCESORIA DO PLAŻOWANIA

Olejki do opalania to coś co warto spakować w większej ilości. Słońce jest ostre i łatwo o poparzenia lub reakcję alergiczną nawet jeśli wcześniej nie miałaś takich problemów. Ładną opaleniznę spokojnie uzyskasz stosując olejki z wysokim filtrem spf 50. Na miejscu kremy do opalania kupisz niemal na każdym kroku, ale za buteleczkę zapłacisz średnio od 9 do 16 euro więc zdecydowanie lepiej kupić je wcześniej w kraju.

Kolejnymi rzeczami jakie mogą Ci się przydać i za które nie warto przepłacać na miejscu to buty do wody, zwłaszcza jeśli wybierasz się w miejsce gdzie plaża jest kamienista (mogą występować tam jeżowce) oraz materace, dmuchane koła itp. W Polsce za te same rzeczy zapłacimy kilkakrotnie mniej.

Warto wspomnieć, że w Grecji nie doświadczymy plaży zastawionej parawanami. Nadmorskie tawerny oferują swoim klientom korzystanie z ich leżaków i parasoli. W tym roku z uwagi na covid-19 i kryzys jaki dotknął branżę turystyczną, w miejscowości w której spędzaliśmy wakacje obowiązywała dodatkowa opłata za leżaki i parasol w wysokości 8 euro za dwie osoby/cały dzień.

Podsumowując, 3 rzeczy, które mają największy wpływ na cenę końcową:

  1. Termin pobytu
  2. Standard hotelu
  3. Posiłki

Stołowanie się na mieście bardzo podbija koszt całej wycieczki, przy niższym budżecie  zdecydowanie należy rozważyć opcję posiłków w hotelu bądź pokoju z aneksem.

ILE ZAPŁACILIŚMY ZA TYGODNIOWY POBYT W GRECJI?

Mimo obecnej sytuacji epidemiologicznej zdecydowaliśmy się na tygodniowy urlop na jednej z greckich wysp. Całkowity koszt naszych wakacji w 2020 r. wyniósł ok. 5850 zł.  (dwie osoby dorosłe)

Za 3* hotel 300 m od morza, z basenem i ze śniadaniem zapłaciliśmy 3332 zł. Resztę kwoty stanowiły głównie wydatki na mieście (każdego dnia jedliśmy obiady i kolacje w restauracjach), drobne zakupy w sklepach spożywczych, codziennie płaciliśmy też 8 euro za leżaki na plaży. Dodam, że była to kwota, przy której czuliśmy się bardzo swobodnie.

Co myślisz o tej kwocie? Dużo? Mało? Tyle się spodziewałaś?
Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach 😊

2 komentarze

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.