blog o oszczędzaniu
FINANSE

JAK POPRAWIĆ SWOJĄ SYTUACJĘ GDY MASZ NAPRAWDĘ MAŁO PIENIĘDZY

Niskie zarobki wcale nie muszą oznaczać, że całe swoje życie będziesz się szarpać z brakiem pieniędzy, oszczędzać na każdym kroku i zastanawiać się dla kogo są te wszystkie fajne rzeczy w sklepach. Niskie zarobki mogą być trampoliną do lepszego życia.
O tym, czym będą dla Ciebie decydujesz tylko Ty…i Twoje nastawienie.

Zła sytuacja finansowa często wyzwala dwa schematy działania u ludzi.
Jednych przygnębia i zatrzymuje a innych…pobudza do działania.
Jedni zaczynają wierzyć i powtarzać usłyszane kiedyś przekonania, takie jak:

 • kiedyś było lepiej/ łatwiej
 • u prywaciarza zawsze jest wyzysk
 • ważne, że jest jakakolwiek praca
 • bez znajomości nie dostanie się dobrej pracy
 • nie da się uczciwie dobrze zarabiać
 • szef udaje, że mi płaci to ja udaję, że pracuję…

Takie stwierdzenia, w których odpowiedzialność jest całkowicie przeniesiona na okoliczności lub innych ludzi zarówno rozleniwiają jak i usprawiedliwiają osobę, która stawia się w roli ofiary tego niesprawiedliwego systemu.
Będąc z góry skazaną na porażkę nie podejmuje ona żadnego działania, a jej sytuacja finansowa z czasem staje się coraz gorsza lub w najlepszym przypadku pozostaje bez zmian, co tylko utwierdza ją w słuszności tych przekonań…i tak błędne koło się zamyka.

Jest też druga grupa ludzi, których sytuacja kiedy ich budżet jest mocno napięty skłania do działania i myślenia skąd wygenerować finansowe nadwyżki, jak zmienić swoje życie na lepsze, a motywacja do zmiany jest u nich ogromna.
Wiem o czym piszę, bo też tam kiedyś byłam.
Wchodząc na rynek pracy zaczynałam od płacy minimalnej i nie trzeba się domyślać, że po opłaceniu wszystkich niezbędnych rachunków nie zostawało mi wiele. Nie podobało mi się przysłowiowe życie z kartką i ołówkiem w ręku i nie wyobrażałam sobie, żeby tak to miało zawsze wyglądać. Mogłam poddać się myśli, że nie mam z czego oszczędzać i przeklinać otaczającą mnie rzeczywistość jednak postanowiłam wziąć się w garść i zrobić coś innego.

POTRAKTUJ TO JAKO STAN PRZEJŚCIOWY

Niskie zarobki to nie jest sytuacja bez wyjścia. Jeżeli się dostatecznie zmobilizujesz będzie to jedynie stan przejściowy, do którego nie będziesz musiała już więcej wracać. To okres, w którym zdecydowanie powinnaś wyciąć zbędne wydatki do minimum aby wygenerować jakiekolwiek dodatkowe pieniądze.

 • Ogranicz ewentualne używki jak alkohol czy papierosy, stołowanie się na mieście, niepotrzebne opłaty (TV), zbędne zakupy (zwłaszcza te kosmetyczne lub odzieżowe) oraz zacznij skrupulatnie planować posiłki, aby jeść możliwie najtaniej i zdrowo.
 • Nadwyżki przeznaczaj przede wszystkim na podnoszenie swoich kompetencji oraz spłatę zaległych zobowiązań finansowych jeżeli takie posiadasz.
 • Jeżeli możesz, bierz nadgodziny lub poszukaj innego, płatnego zajęcia po swojej pracy: korepetycje, opieka nad dzieckiem, prace porządkowe
 • Zwiększ swoje szanse i powiedz swoim znajomym, że szukasz dodatkowego źródła dochodu. Wokół Ciebie na pewno są ludzie, którzy chętnie zlecą Ci drobne prace, których sami nie lubią wykonywać lub z różnych przyczyn nie mają takiej możliwości.

ROZWIJAJ SIĘ I ZARABIAJ WIĘCEJ

Nie czekaj aż pewnego dnia Twój przełożony sam wspaniałomyślnie zaproponuje Ci wyższe wynagrodzenie. Każdego dnia przykładaj się do swojej pracy i rób więcej niż od Ciebie oczekują. Bądź samodzielna, wychodź z inicjatywą i nowymi pomysłami. Pracuj sumiennie na swoje dobre imię, pokazuj jak cennym i zaangażowanym pracownikiem jesteś i powoli przygotowuj się do rozmowy o podwyżkę. Wcześniej koniecznie zorientuj się jakie jest średnie wynagrodzenie ludzi pracujących na stanowisku podobnym do Twojego i przemyśl dobrze kwotę, którą zaproponujesz podczas spotkania, pamiętaj że nie powinna być zbyt wygórowana. Pokaż, że Ci naprawdę zależy, koniecznie też zapytaj swojego pracodawcę o jego oczekiwania, ewentualne dofinansowanie na szkolenie, które pomoże Ci jeszcze bardziej podnieść Twoje kompetencje.

NIE REZYGNUJ ZE SWOICH MARZEŃ

Czasami, mimo dużego wysiłku, który podejmiesz może się okazać, że jedynym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem będzie odświeżenie Twoich dokumentów aplikacyjnych i poszukanie nowego miejsca zatrudnienia. Nie bój się zmian i śmiało spróbuj szczęścia gdzie indziej, możesz na tym już tylko…zyskać 😊
Pamiętaj, że polepszanie swojej sytuacji finansowej to nie wieczne cięcie wydatków, kluczowe jest umiejętne zarządzanie swoimi pieniędzmi (zwłaszcza przy niskich zarobkach) oraz konsekwentne powiększanie swoich dochodów.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny i zainspirował Cię do działania.


Trzymam za Ciebie mocno kciuki!
Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach 😊

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Budżet domowy krok po kroku

Skąd czerpać motywację do dbania o finanse?

Skąd wziąć pieniądze na świąteczne prezenty?

Jak zaoszczędzić więcej pieniędzy w jeden miesiąc? Pomysły na tanie obiady!

2 komentarze

 • SS

  Wszystko spoko, ale tylko jeśli pracodawcą jest prywatna firma;) Wtedy można ubiegać się o podwyżkę. Gdy ktoś pracuje w tzw. państwówce – może sobie pomarzyć, choćby dzień w dzień wyrabiał 150% swoich zadań;) Niestety. No i pojawia się problem, gdy KOCHASZ swoją pracę (JA), mimo że wiesz, że NIE DA ci przyzwoitych pieniędzy. Praca dodatkowa – kosztem hobby i zajęć dodatkowych to też słaby deal według mnie. Każdy chce mieć coś z życia, a jak już nie można zarabiać kokosów, to chociaż niech to hobby zostanie.

  • banknotka

   Życie to trudna sztuka wyboru 😉
   Widocznie naprawdę bardzo lubisz to czym się zajmujesz, a ten wybór wiążę się zarobkami w określonej puli.
   Jeśli kiedyś zmienisz zdanie, będą czekały na Ciebie inne finansowe opcje 🙂
   Moja praca nie jest moją pasją,a realizuję się po godzinach, bo zbytnio doskwierały mi niskie zarobki.
   pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *