pieniądze na prezenty świąteczne
BUDŻET,  FINANSE

SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA ŚWIĄTECZNE PREZENTY

Kiedyś przez zakupy związane ze świętami grudzień był dla mnie finansowo trudnym i nerwowym miesiącem. Z czasem odkryłam jednak, że naprawdę można polubić się z przygotowaniami świątecznymi, nawet jeśli uszczuplają nasze finanse. Jeśli rozplanujesz swoje działania odpowiednio wcześnie, tzw. świąteczna gorączka może być naprawdę ostatnią rzeczą, która Cię dopadnie 🙂

Poniżej przedstawiam Ci moje sprawdzone sposoby na finansowo zadbane święta:

OSZACUJ BUDŻET NA PRZYSZŁY ROK

Przyjrzyj się swoim tegorocznym świątecznym wydatkom na prezenty i zapisz ich sumę. W ten sposób uzyskasz przybliżoną kwotę jakiej będziesz potrzebowała aby obdarować swoich bliskich w… przyszłym roku. Następnie podziel otrzymaną sumę przez 10 – 12 ( w zależności od tego, na kiedy będziesz chciała mieć już zebrany budżet na ten cel). Uzyskasz wtedy kwotę jaką miesięcznie powinnaś oszczędzać aby zebrać potrzebne na prezenty środki. Od stycznia, co miesiąc wpłacaj wyliczoną przez siebie wcześniej sumę na konto oszczędnościowe lub jak wolisz, do skarbonki.

ZADBAJ O SWÓJ CZAS I PIENIĄDZE

Słuchaj oraz obserwuj upodobania i potrzeby swoich bliskich w ciągu roku. Ja zachowuję czujność podczas każdego spotkania i na bieżąco tworzę listę pomysłów na upominki w telefonie. Dzięki temu potem nie wymyślam i nie kupuję niczego na siłę. Nietrafione prezenty to niepotrzebna strata pieniędzy…gorsze jest już chyba tylko włóczenie się godzinami po centrach handlowych z nadzieją, że zobaczymy i kupimy coś co się „nada”. Ten sposób naprawdę zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu, który możesz przyjemniej spędzić z bliskimi.

OBUDŹ W SOBIE ZAKUPOWEGO STRATEGA

Kupuj prezenty na bieżąco, ja dzięki tej metodzie już kolejny z rzędu na prezenty wydałam dużo mniej niż początkowo zakładałam. W ciągu roku jest naprawdę mnóstwo dobrych promocji podczas tzw. świąt konsumpcyjnych i sezonowych wyprzedaży.
Ponizej przypominam Ci część z nich:

 • Zimowe wyprzedaże
 • Walentynki
 • Dzień kobiet
 • Dzień mężczyzny
 • Wielkanocne promocje
 • Wiosenne wyprzedaże
 • Letnie wyprzedaże
 • Dzień chłopaka
 • Jesienne wyprzedaże
 • Halloween
 • Black friday
 • Cyber monday
 • Weekendy zniżek

DAJ OTRZYMANYM JUŻ RZECZOM DRUGIE ŻYCIE

Wykorzystuj to co już masz. W ciągu roku pewnie zdarza się kilka okazji kiedy jesteś obdarowywana nie zawsze trafionymi prezentami.
Może coś co nie ucieszyło Ciebie będzie idealne dla kogoś kogo znasz? Pamiętaj, że takie zabiegi jednak trzeba robić z głową, tak aby prezent nie podróżował w kręgu osoby, która nam go podarowała…
W swoim domu mam specjalne miejsce, gdzie przechowuję używane torebki prezentowe, które są w bardzo dobrym stanie, rzeczy które nie trafiły w mój lub męża gust, nadmiar otrzymanych słodyczy oraz oczywiście kupowane przeze mnie w ciągu roku prezenty żeby przypadkiem o nich potem nie zapomnieć 😉
Jeśli mimo takich zabiegów wciąż zostają Ci w domu takie problematyczne przedmioty, możesz spróbować je sprzedać lub oddać na cele charytatywne, np. wspierając Szlachetną Paczkę.

NAJWAŻNIEJSZE

Pamiętaj, że święta to nie jest konkurs na najbardziej wypasiony prezent. Jeżeli masz kłopoty finansowe, najlepiej porozmawiaj o nich otwarcie z bliskimi. Może umówicie się na prezenty w symbolicznej/określonej kwocie? Albo przeprowadzicie losowanie, tak aby jedna osoba robiła prezent tylko dla jednej osoby? Możecie się też podzielić przygotowaniem świątecznych potraw i w ten sposób odciążyć finansowo i czasowo gospodarza Wigilii. Nie zapominajmy, że najważniejsze w świętach jest aby spędzić ten czas po prostu razem i w dobrej atmosferze.

Który z zaproponowanych przeze mnie sposobów przemówił do Ciebie najbardziej?
Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach!

Jeśli znasz osoby, którym może przydać się post, śmiało podziel się nim dalej 😉

Dziękuję!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sposoby na tańsze święta.

Budżet domowy krok po kroku

Jak zaoszczędzić więcej pieniędzy w miesiąc? Pomysły na tanie obiady!

Jak skutecznie wytyczyć cel finansowy?

2 komentarze

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *