jak oszczędzać pieniądze
FINANSE

NA CO OSZCZĘDZAĆ?

Czy zastanawiałaś się kiedyś czy istnieje coś takiego jak lepsze i gorsze oszczędzanie? Co powoduje, że mimo regularnego oszczędzania Twoja sytuacja finansowa nadal pozostawia wiele do życzenia? W tym wpisie dowiesz się jak oszczędzać, aby naprawdę poprawić stan Twoich finansów.

Jeżeli już na coś oszczędzasz, masz za sobą najtrudniejszy krok 😉
Umiejętność niewydawania wszystkich zarobionych pieniędzy to świetna baza do dalszej pracy nad swoimi nawykami finansowymi. Jednak, jeśli mimo upływu miesięcy, czy nawet lat Twoja sytuacja materialna nie zmienia się na lepsze… to najwyższy czas trochę skorygować kurs.

KONSUMPCYJNE CELE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Oczywiście jestem za kupowaniem sprzętów i przedmiotów za gotówkę, ale oszczędzanie wyłącznie na cele konsumpcyjne, jak np. na nową kanapę, remont czy wakacje nigdy nie poprawi Twojej sytuacji finansowej, ponieważ w momencie realizacji upragnionego zakupu będziesz zaczynać wszystko… dosłownie od zera. Pamiętaj, że w Twoim otoczeniu zawsze znajdzie się coś, czego zapragniesz lub coś, co warto by wymienić. Tym bardziej ważne jest, aby Twoje cele oszczędnościowe nie ograniczały się wyłącznie do finansowania kolejnych zakupów. W innym przypadku za parę lat Twoje konto nadal będzie świecić pustkami, a Ty po prostu będziesz otoczona większą ilością rzeczy.

Poniżej znajdziesz gotowe przykłady celów oszczędnościowych, które realnie przełożą się na poprawę Twojej sytuacji finansowej. Koniecznie rozważ włączenie ich do swojego planu działania.

WCZEŚNIEJSZA SPŁATA ZADŁUŻEŃ

Jeżeli masz tzw. długi konsumpcyjne, czyli wszystkie finansowe zobowiązania poza ewentualnym kredytem hipotecznym, jak np. pożyczki gotówkowe lub sprzęty/samochód na raty, warto rozważyć ich wcześniejszą spłatę. Życie jest nieprzewidywalne. To, że dzisiaj masz środki na spłatę kilku zobowiązań za kilka miesięcy może nie być takie oczywiste. Lepiej zawczasu likwiduj wszelkie zadłużenia, które w przypadku utraty źródła dochodów, mogą być źródłem poważnych problemów finansowych. Nie daj sobie wyrobić podstępnego nawyku kupowania sprzętu/mebli i innych rzeczy na raty…to tylko brzmi mniej poważnie, być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że w rzeczywistości zaciągasz kredyt np. na telefon. Sprzęty na raty i faktycznie zadbane finanse rzadko idą ze sobą w parze. 😉

FUNDUSZ AWARYJNY

Fundusz awaryjny, jak sama nazwa mówi to pieniądze, które powinnaś mieć, gdy przytrafi Ci się jakaś przykra i nieprzewidziana sytuacja. Może to być np. kosztowne leczenie stomatologiczne, prywatna wizyta lekarska, naprawa samochodu czy też nagła konieczność wymiany sprzętu codziennego użytku. Pieniądze z tego właśnie celu uchronią Cię przed zaciągnięciem pożyczki w naprawdę podbramkowej sytuacji.
Umówmy się, że wydarzenia takie jak wesele znajomych czy też zakup prezentów świątecznych nie są sytuacjami awaryjnymi, ponieważ wiesz o nich z wyprzedzeniem i możesz się do nich finansowo przygotować. 😉
Ile powinny wynosić oszczędności na tym koncie? Uważam, że 1500 zł to minimum, jakie powinnaś zgromadzić na ten cel. Pamiętaj, aby za każdym razem, kiedy zmuszona będziesz wydać pieniądze z tego konta, przy najbliższej okazji odbudować oszczędności do kwoty wyjściowej.

PODNOSZENIE KWALIFIKACJI

Przez nieustanny wzrost cen, skupienie wszystkich Twoich działań wyłącznie na oszczędzaniu nigdy nie doprowadzi Cię do zbudowania dobrej sytuacji finansowej, a jedynie do punktu, kiedy będziesz musiała odmawiać sobie coraz więcej rzeczy żeby utrzymać swój pożądany poziom oszczędności. Inwestycja w swoje kompetencje, to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić żeby systematycznie polepszać swoją sytuację finansową i zwiększać dochody. Jeśli od dłuższego czasu Twoje zarobki tkwią w miejscu, a w swojej obecnej pracy nie masz możliwości awansu czy też podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to znak, że musisz zatroszczyć się o nie sama. Pomyśl, jakie umiejętności podniosą Twoje szanse na rynku pracy – poszukaj książek, szkoleń, kursów na ten temat, zorientuj się ile kosztują, zacznij na nie oszczędzać i inwestować w swoją wiedzę, aby wkrótce móc zwiększyć swoje zarobki.

TWOJA PRZYSZŁOŚĆ

Dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że odkładanie oszczędzania na starość to dla wielu osób bardzo odległa perspektywa, ale skoro teraz miewasz problemy z zarządzeniem swoimi finansami, to skąd pomysł, na to, że na emeryturze jakoś to będzie?
Prognozy emerytalne są bardzo pesymistyczne i już teraz wiadomo, że przyszli emeryci będą w znacznie gorszej sytuacji niż obecni seniorzy. Szacuje się, że wysokość świadczenia emerytalnego w 2050 r. będzie wynosić nie więcej niż 1/3 ostatniego wynagrodzenia. Nie ma też pewności czy do tego czasu system emerytalny się nie załamie. Policz ile dzisiaj wynosi 1/3 (wyłącznie) Twojego wynagrodzenia i zastanów się proszę czy byłabyś w stanie się za to utrzymać i na co mogłabyś sobie pozwolić. Pamiętaj też, że nie masz żadnej gwarancji, że na emeryturze Twoje zdrowie pozwoli podjąć Ci dodatkowo płatne zajęcie lub czy w ogóle odnajdziesz się jeszcze na rynku pracy. Nie zniechęcaj się inflacją lub brakiem bladego pojęcia o emerytalnych produktach oszczędnościowych. Po prostu zacznij, choćby od symbolicznych 100 zł miesięcznie. Daj sobie czas na naukę, a gdy już dowiesz się więcej powróć do tego tematu i postanów gdzie i w jaki sposób ulokujesz tę kwotę.

Jestem ciekawa, który z zaproponowanych przeze mnie celów oszczędnosciowych przemówił do Ciebie najbardziej!

Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach!

Jeśli uznasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim proszę z innymi osobami, którym może się przydać 😉

Dziękuję!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak skutecznie wytyczyć cel finansowy?

Budżet domowy krok po kroku

6 komentarzy

 • Nicole

  Jak najbardziej polecam takie sposoby na oszczędzanie. Oszczędzanie można zacząć od naprawdę niewielkich kwot, które po czasie już nie będą tak małe. Mam kilka celów oszczędnościowych – i tych dotyczących zakupów konsumpcyjnych oraz tych, które dotyczą wydatkow/oszczędności długoterminowych (OC samochodu, poduszka finansowa, przyszłość, czyli np emerytura)

  • banknotka

   Dokładnie, każdy kiedyś zaczynał 🙂 pierwsze oszczędzane kwoty nie muszą być duże, najważniejsze to wyrobić sobie nawyk odkładania pieniędzy, a po jakimś czasie na rachunku zobaczymy konkretniejszą sumę 🙂 Super, że masz tak różne cele oszczędnościowe! pozdrawiam 🙂

 • Marta Kucicka

  Czytając ten post mialam wrażenie że jest napisany w 100% do mojej osoby. 🙈 nauka oszczędzania opornie mi idzie. Wpisy tego typu bardzo pomagają się powoli organizować aby w koncu udalo sie nauczyć oszczędzać. Niedawno pojęłam że oszczędzanie wcale nie jest takie zle. Dziekuje za post. 🙂

  • banknotka

   Bardzo się cieszę, że post był dla Ciebie wartościowy. Jak już się w pełni przekonasz do oszczędzania i zobaczysz pierwsze korzyści to nie będziesz chciała już przestać 😉 Dziękuję za komentarz, zawsze dodaje mi to motywacji do pisania 🙂
   Pozdrawiam i zapraszam częściej 🙂

 • Adam

  Zdecydowanie jestem za oszczędzaniem na poduszkę bezpieczeństwa, fundusz awaryjny. W pełni popieram też budowanie oszczędności na wcześniejszą spłatę kredytów. Sam w ten sposób pozbyłem się karty kredytowej, kredytu gotówkowego (17 miesięcy przed terminem), a teraz buduję środki na nadpłacanie hipoteki.

  Ale regularnie też odkładam na ubezpieczenie auta, domu, opłacenie podatku od nieruchomości, buduję fundusz na finansowanie Świąt… Prościej po prostu co miesiąc na dany cel przeznaczyć 20-40zł niż później jednorazowo wykładać 500-1000zł.

  • Banknotka

   Hej Adam! Gratuluję spłacenia kredytów przed terminem 🙂 Utworzenie funduszy celowych, na większe, spodziewane wydatki to super sprawa. Też prowadzę fundusz świąteczno-prezentowy i co miesiąc zasilam go pewną kwotą 🙂
   Więcej o tym, jak obniżyć wydatki na świąteczne prezenty pisałam tutaj. Zapraszam do lektury 🙂 Pozdrawiam!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *