jak wyznaczyć cel finansowy
FINANSE

Jak skutecznie wyznaczyć cel finansowy?

Początek roku zwykle obfituje w różne obietnice, m.in. te finansowe. Wiele osób właśnie wtedy deklaruje, że chce więcej oszczędzać, jednak 12 miesięcy później często okazuje się, że stan ich finansów wcale się nie zmienił, lub co gorsza…pogorszył się. Jak więc dobrze wyznaczyć cele finansowe aby miały szansę być zrealizowane?

Niestety często mamy tendencję do kopiowania cudzych postanowień, bo wydają się nam fajniejsze lub bardziej ambitne. Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy jesteśmy w zupełnie innej sytuacji i startujemy z różnych poziomów. Owszem, odłożyć 50 000 zł na inwestycje brzmi znacznie lepiej, niż zacząć prowadzić budżet domowy i bardziej kontrolować swoje wydatki. Nie zapominaj jednak, że ta osoba, która teraz inwestuje kiedyś też zaczynała od ogarniania swojego podwórka 😉 Ona po prostu analizę swoich przychodów i wydatków ma już opanowaną do perfekcji i wchodzi na inny poziom zarządzania swoimi pieniędzmi. Wielkie cele finansowe jeszcze przed Tobą!
Pamiętaj aby dopasować swój cel do sytuacji i maksymalnie zawęzić obszary, nad którymi będziesz pracować. Spłacone kredyty, poduszka finansowa, oszczędności na emeryturę i inwestycje w nieruchomości brzmią super, ale nie bierz się za wszystko naraz 🤪 Wybierz maksymalnie dwa pola, na których się skoncentrujesz a potem zajmiesz się resztą.

Jeśli jeszcze nie prowadzisz budżetu domowego to koniecznie zacznij od tego. To absolutna podstawa bez której nie przeskoczysz na wyższy poziom tylko wciąż będziesz się kręcić w kółko.
Mam dla Ciebie serię 4 wpisów o tworzeniu budżetu domowego krok po kroku.

Zacznij tutaj:

Budżet domowy krok po kroku

Jeśli już prowadzisz budżet, ale nie jesteś pewna na co odłożyć wygenerowaną przez siebie nadwyżkę; fundusz awaryjny, studia podyplomowe, emerytura czy może nowa pralka? Wierzę, że wszystko może wydawać Ci się równie ważne, dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś to zachęcam Cię do przeczytania wpisu o lepszym i gorszym oszczędzaniu, który pomoże Ci właściwie ustalić priorytety i w końcu nabrać rozpędu.

Na co oszczędzać, czyli o lepszym i gorszym oszczędzaniu.

Gdy już obrałaś właściwy kierunek pora na kilka wskazówek do wdrożenia.

Aby osiągnąć swój cel finansowy:

1. USTAL KWOTĘ I DATĘ REALIZACJI CELU

Jeśli Twoim celem jest np. utworzenie funduszu awaryjnego, zacznij od ustalenia kwoty jaką chcesz tam zgromadzić oraz od razu wyznacz sobie termin realizacji tego postanowienia.

Np. Zgromadzę 3 tys. zł na funduszu awaryjnym w rok.

Następnie przelicz dokładnie ile miesięcznie potrzebujesz odłożyć pieniędzy aby osiągnąć ten cel w wyznaczonym przez siebie czasie i właśnie od tej kwoty zaczynaj swoje przelewy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia.

W tym przypadku będzie to 250 zł (3000 zł : 12 miesięcy = 250 zł)

A co jeśli nie uda Ci się wpłacić całości kwoty jaką założyłaś na dany miesiąc?
Bardzo możliwe, że narzuciłaś sobie za duże tempo oszczędzania, któremu ciężko będzie podołać. Przeanalizuj swój budżet jeszcze raz i określ realną kwotę jaką będziesz w stanie odkładać bez wywracania swojego życia do góry nogami i rezygnacji z większości przyjemności i wydatków, które do tej pory ponosiłaś. Jeżeli jednak zaskoczyła Cię jakaś losowa sytuacja i duży konieczny wydatek, nie zniechęcaj się i po prostu dopłać brakującą różnicę kolejnym razem.

2. POKOMBINUJ

Już teraz zapisz sobie wszystkie działania jakie Ci przychodzą do głowy, które mogą pomóc Ci w realizacji Twoich postanowień. Jeśli z jakiś powodów nie wpłacisz całej zakładanej sumy, być może z pomocą tej właśnie listy uda Ci się jeszcze wykombinować trochę pieniędzy?

Co to może być?

– sprzedaż nieużywanych książek/gier/ubrań na portalu aukcyjnym

– rezygnacja z posiłków zamawianych na mieście do czasu aż nie odłożysz wyznaczonej przez siebie sumy  pieniędzy

– przygotowywanie wszystkich posiłków w domu, aby nie kupować droższych gotowców w drodze do pracy

– ograniczenie słodkich napojów/przekąsek/papierosów o połowę

– tydzień gotowania z zapasów.
Chyba nie znam osoby, która nie miałaby w zanadrzu żadnego makaronu, ryżu, kaszy, płatków, mrożonek itp. z których można zrobić całkiem pożywne posiłki nie wybierając się przy tym na kolejne zakupy spożywcze.

3. ZNAJDŹ POWODY

Zastanów się dlaczego właściwie chcesz to osiągnąć, czemu jest to dla Ciebie ważne?
Wyobraź sobie też jak będziesz się czuła gdy już zrealizujesz swoje postanowienie i wracaj do tych myśli za każdym razem, gdy złapie Cię jakiś spadek formy.

4. DOCEŃ SIĘ

Już dziś pomyśl o nagrodzie za realizację wyznaczonego celu. Masaż? Wymarzony pierścionek? Cokolwiek, co sprawi Ci radość, będzie dodatkowo motywowało Cię do dalszej pracy i pozwoli celebrować sukces.

5. DWIE NAJWAŻNIEJSZE RZECZY

Jeśli często spędzasz czas na czytaniu porad z nadzieją, że w końcu natkniesz się na coś odkrywczego, dosłownie tę jedną rzecz, która szybko i bez większego wysiłku zmieni Twoje życie na lepsze…przestań to robić! Tak naprawdę są tylko dwie rzeczy, które decydują o tym czy osiągniesz sukces: wdrażanie zdobytej wiedzy (nawet tych banalnych porad) i działanie od razu. Zakładam, że skoro czytasz ten wpis, dysponujesz wolną chwilą, może rozpisz swoje cele finansowe właśnie teraz? 😉

Mam nadzieję, że wpis był dla Ciebie inspirujący i przydatny!

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach lub udostępnisz go dalej!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Gdy ciągle chcesz kupować więcej, czyli o inflacji stylu życia.

Dlaczego kobiety często wpadają w kłopoty finansowe?

Jak rozwijać inteligencję finansową?

4 komentarze

 • Adam

  Dobry plan, dobra znajomość swojego budżetu, wytrwałość i odrobina pozytywnego nastawienia – i da się zacząć oszczędzać. Z góry przyjęty cel też z pewnością pomaga utrzymać motywację i regularność w działaniu.

  Przy okazji warto nadmienić, że sporo osób nie oszczędza, bo zakłada z góry, że „oszczędzanie nie jest dla mnie, bo nie mam pieniędzy”. A to właśnie błąd, który powstrzymuje sporo osób przed rozpoczęciem odkładania pieniędzy. Więc, tak jak też zostało wspomniane, zaczynamy od podstaw, czyli od solidnego i rzetelnego rozplanowania budżetu domowego.

  • Banknotka

   Hej Adam!
   To prawda, wiele osób wciąż tkwi w pułapce nieoszczędzania, w dodatku często twierdząc, że nie mają takiej możliwości (nawet jeśli jeszcze nigdy nie spróbowały). Z drugiej strony rozumiem, że osobom zarabiającym pensję minimalną, może być ciężko wygenerować choćby 200 zł oszczędności…To wymaga już znacznie większego wysiłku i wprowadzenia radykalnych zmian. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia 🙂 O tym co robić w przypadku bardzo niskich zarobków pisałam tutaj. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *