blog o finansach dla kobiet
BUDŻET,  FINANSE,  finansowe podsumowanie miesiąca

Finansowe podsumowanie miesiąca – luty 2021

Jesteśmy parą trzydziestokilkulatków, mieszkamy w dużym mieście na południu Polski. Prowadzenie budżetu to dla nas nie tylko oszczędzanie i inwestycje, ale przede wszystkim takie zarządzanie pieniędzmi, aby móc pozwolić sobie na to, co jest dla nas ważne i korzystać z życia.

WYDATKI PODSTAWOWE

W lutym wydatki konieczne łącznie wyniosły nas: 2789,42 zł.
To o  555,32 zł mniej niż w poprzednim miesiącu.
Łącznie w lutym wydaliśmy: 2964,10 zł.

 • prąd 133,57 zł
 • gaz 330,41 zł
 • telefon 50 zł
 • internet 55 zł
 • paliwo 200 zł
 • jedzenie 1028 zł
 • apteka 78,97 zł
 • zobowiązania kredytowe 551 zł
 • chemia gospodarcza 87,38 zł
 • utrzymanie kota 183,09 zł
 • polisa na życie 92 zł

Za nami już drugi, zakończony sukcesem, miesiąc testowania nowego sposobu robienia zakupów i planowania wydatków na żywność. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokości kwoty przeznaczonej na jedzenie i napoje, która jest teraz znacznie niższa niż w grudniu, kiedy to pobiliśmy nasz niechlubny rekord wydając aż 1590,71 zł. Obecna kwota rzędu 1000-1100 zł przy dwóch osobach dorosłych jest dla nas optymalna i pozwala nam na utrzymanie zdrowej i zróżnicowanej diety.

To właśnie dlatego oprócz wstępnego planowania wydatków na dany miesiąc warto też później robić ich zestawienie. Tylko w ten sposób jesteś w stanie ocenić wykonanie swojego planu i sprawdzić czy rzeczywiście wydajesz na poszczególne kategorie tyle pieniędzy, ile wcześniej zakładałaś. Dzięki prześledzeniu swoich wydatków ten sposób szybko możesz wyłapać słabe punkty w Twoim budżecie i zacząć pracować nad nowym rozwiązaniem.

Co miesiąc po opłaceniu wszystkich wydatków podstawowych, pozostałą kwotę rozdzielamy pomiędzy wcześniej ustalone fundusze celowe, takie jak: remont domu, poduszka bezpieczeństwa, nagłe nieprzewidziane wydatki, wakacje, emerytura czy inwestycje. To właśnie z tych kont finansujemy część zakupów, którą widzisz w drugiej części finansowego podsumowania.

POZOSTAŁE WYDATKI

Pozostałe wydatki w lutym wyniosły nas: 174,68 zł.

 • główki do szczoteczek 48,78 zł
 • tabletki do ekspresu 27,44 zł
 • kwiaty 7,98 zł
 • świeca 5,49 zł
 • młynki do soli i pieprzu 84,99 zł

Każde z nas ma też do dyspozycji taką samą, stałą miesięczną kwotę na swoje zachcianki, takie „dorosłe kieszonkowe”. To właśnie z tego konta realizowane są nasze ewentualne wyjścia do restauracji, hobby, zakup książek, ubrań, kosmetyków, ale też zakupy prezentów dla najbliższych. Nie analizujemy wydatków z tej puli, po prostu każdy zarządza tymi pieniędzmi według swoich potrzeb. W blogowym podsumowaniu nie dzielę się kwotami przeznaczanymi na poszczególne fundusze celowe, a także na naszą rozrywkę.

Mam nadzieję, że wpis był dla Ciebie przydatny. Sama lubię przeglądać budżety innych osób żeby mieć porównanie i punkt odniesienia w swoich wydatkach na poszczególne kategorie.

Zrobiłaś już swoje finansowe podsumowanie lutego?


Jeśli jeszcze nie prowadzisz budżetu i nie jesteś pewna od czego zacząć, to zapraszam Cię do przeczytania serii wpisów o jego tworzeniu krok po kroku, które znajdziesz tutaj:

Budżet jak zacząć i wytrwać cz.1

Budżet jak zacząć i wytrwać cz.2

Budżet jak zacząć i wytrwać cz.3

Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach!

Jeśli znasz osoby, którym może przydać się ten post, śmiało podziel się nim dalej! Pomożesz mi w ten sposób docierać do większego grona osób i rozbudowywać kanał.

Dziękuję! 

4 komentarze

 • Anonim

  Od kilku miesięcy też zaczęłam oszczędzać. Dużo można oszczędzić robiąc zakupy planowane z listą, nie częściej, niż raz na tydzień. Jest nas dwoje.W lutym na żywność wydałam 382 zł. To był dotychczas rekord. Najbardziej lubimy jeść nabiał, owoce i warzywa. Ale w tygodniu jest też i mięso.
  Gotuję dużo zup, a mąż od kilku lat piecze pyszny chlebek i bułeczki. Tak więc, odkąd rzadziej chodzimy do sklepów, mniej wydajemy. Świetny , rzeczowy blog. Będę chętnie tu zaglądać. Pozdrawiam.

  • Banknotka

   Cześć! Kwota jaką wydałaś na żywność w lutym naprawdę robi wrażenie!
   To prawda, planowanie posiłków to potęga, a im mniej przetworzonych i gotowych produktów kupujemy, tym jest taniej 🙂 Dziękuję za komentarz, zapraszam częściej i po więcej, także na instagram!
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Banknotka

   Hej Anczi,

   Żeby nie rozdrapywać ran, nie będę dopytywać co się stało 😉 Mam nadzieję, że marzec będzie dla Ciebie bardziej pomyślny.
   Zdecydowałam się nie ujawniać wysokosci swoich całkowitych dochodów na blogu, stąd decyzja żeby nie podawać kwot przeznaczanych na poszczególne fundusze celowe, jak np. rozrywkę 😉

   pozdrawiam!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.