blog o finansach dla kobiet
FINANSE,  INNE

JAK ROZWIJAĆ INTELIGENCJĘ FINANSOWĄ? KSIĄŻKI O FINANSACH, KTÓRE POLECAM!

Czy zwróciłaś kiedyś uwagę na to, jak często, kiedy ktoś chce opisać ludzi dobrych, używa wobec nich także sformułowania „skromni i uczciwi’’? To dlatego, że pieniądze wciąż stanowią w naszej kulturze temat tabu, a bycie zamożnym nadal powszechnie kojarzone jest raczej z zarozumiałością, chciwością lub… wykorzystywaniem innych. Nic więc dziwnego, że choć wielu z nas marzy o posiadaniu większej ilości pieniędzy, to wciąż mało kto się do tego otwarcie przyznaje.

ZMIEŃ PRZEKONANIA

Zastanów się, jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, gdy myślisz o ludziach zamożnych? Chciwi i zarozumiali czy raczej inteligentni i pracowici?

Czy kiedykolwiek skłamałaś, kiedy ktoś spytał Cię dlaczego zmieniasz pracę? Potrafisz wprost powiedzieć, że robisz to, ponieważ chcesz zarabiać więcej, czy raczej zrzucasz winę na kiepską atmosferę w zespole? A może z obawy przed byciem uznaną za osobę powierzchowną, zawsze przemilczasz fakt otrzymania podwyżki lub awansu?

Jeżeli w Twoim otoczeniu od lat królowały negatywne przekonania na temat bogatych ludzi i pieniędzy, jest wysoce prawdopodobne, że sama również je posiadasz. Nie wierzę w prawo przyciągania, jednak uważam, że to jak myślimy i mówimy o pieniądzach ma duży wpływ na nasze działanie i sytuację materialną. Bo skoro źle myślisz o osobach zamożnych, to jak chcesz się stać jedną z nich?

ZNAJDŹ NOWE AUTORYTETY

W przeciwieństwie do samochodu czy luksusowego domu, wytężona praca, podejmowanie ryzyka i kolejnych prób w przypadku niepowodzeń, wcale nie są rzeczami, które widać na pierwszy rzut oka. Być może właśnie dlatego, widząc jedynie efekt końcowy, ludziom tak łatwo przychodzą stwierdzenia, że komuś coś po prostu się udało lub, że płacą mu za…nic. Postaraj się zmienić perspektywę i zacząć kwestionować negatywne przekonania, które słyszałaś do tej pory. Z rozmów ograniczających się wyłącznie do pogardliwego komentowania cudzego dorobku czy też narzekania na swoje niskie zarobki, nie wyniknie nic konstruktywnego.

Jeżeli dopiero zaczynasz interesować się swoimi finansami, możesz zacząć od blogów poświęconych tej tematyce. Wybierz spośród nich kilka, których styl i formuła najbardziej Ci odpowiadają i postaraj się czytać je regularnie. Co powiesz na jeden dzień w tygodniu poświęcony czytaniu wyłącznie wpisów dotyczących finansów? Dzień bez plotkarskich wiadomości dotyczących życia gwiazd, makabrycznych wypadków, jakie zdarzyły się w Polsce i na świecie, politycznych przekrętów i hejterskich komentarzy? Dzięki temu, zanim się zorientujesz, zarówno Twoja wiedza jak i ciekawość dotycząca kwestii związanych z finansami poszybuje na znacznie wyższy poziom. Polecam Ci też sięgać po poradniki, książki o finansach lub pozycje napisane przez ludzi przedsiębiorczych. Ci wbrew pozorom, zwykle bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, a kto może wiedzieć lepiej o tym jak zarabiać duże pieniądze niż praktycy?

CZYTAJ

Często pytacie mnie o książki, które polecam. Moja odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna, ponieważ naprawdę dużo zależy od tego, na jakim etapie wiedzy finansowej znajduje się dana osoba. Niektóre z pozycji, które kiedyś z zapałem czytałam i które bardzo mnie wówczas zainspirowały, dziś nie byłyby dla mnie niczym odkrywczym lub wartym uwagi. Gdybym jednak miała ograniczyć się tylko do kilku, które nadal uważam za dobre, byłyby to:

1. Jak zadbać o własne finanse?, M. Iwuć.
Książka napisana jest przystępnym i przyjaznym językiem, porusza najważniejsze kwestie dotyczące finansów, a przy tym nie przytłacza swoją objętością. To idealna lektura dla osób, które dopiero zaczynają interesować się tym tematem.

2. Nawyki warte miliony, B. Tracy.
Gdybym miała wybrać jedną książkę tego autora, przekazującą całą jego mądrość w pigułce, zdecydowanie byłyby to Nawyki warte miliony.

3. Sztuka równowagi finansowej, K. Midel.
Inspirująca lektura o finansach i biznesie, z punktu widzenia przedsiębiorcy-praktyka. Idealna dla osób prowadzących lub planujących otworzyć swoją firmę.

4. Fastlane Milionera, MJ DeMarco.

5. Unscripted, MJ DeMarco.

Ostatnie pozycje polecam raczej osobom, które pozbyły się już negatywnych przekonań na temat ludzi bogatych i pieniędzy oraz które czują, że praca na etacie nie jest rzeczą, którą chciałyby się zajmować do starości. Zdecydowanie nie są to typowe pozycje dotyczące gromadzenia majątku i wymagają trochę większej otwartości umysłu. Obie często odzierają ze złudzeń osoby, które wierzą że są na najlepszej drodze do budowania swojej niezależności finansowej. Przeczytaj, jeśli czujesz że jesteś gotowa zweryfikować swoje poglądy i działania odnośnie tego tematu.

Aby rozwijać swoją inteligencję finansową potrzebujesz być otwarta na inne punkty widzenia i systematycznie starać się pogłębiać swoją wiedzę na temat finansów. Regularnie analizuj swoją sytuację materialną i staraj się spojrzeć na swoje działania bardziej krytycznym okiem. Jeśli od kilku lat prowadzisz budżet, ale nie widać tego efektów, gdzieś popełniasz błąd. Czytaj, szukaj informacji, zadawaj pytania. Próbuj stosować rozwiązania, które sprawdziły się u innych osób. Czasami wystarczy jedna zmiana, jedna inspirująca lektura, aby zarówno Twoje budowanie majątku jak i motywacja nabrały rozpędu.

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach!

Jeśli znasz osoby, którym może przydać się ten post, śmiało podziel się nim dalej!
Pomożesz mi w ten sposób docierać do większego grona osób i rozbudowywać kanał.

Dziękuję! 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Budżet domowy krok po kroku

Gdy ciągle chcesz kupować więcej, czyli o inflacji stylu życia.

Na czym polega metoda sześciu słoików T. Harva Ekera?

Jak skutecznie wytyczyć cel finansowy?

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *