co robić gdy nie pracujesz nie masz pieniędzy
FINANSE,  INNE

JAK ZADBAĆ O FINANSE, GDY NIE PRACUJESZ?

Być może jesteś na urlopie macierzyńskim lub niedawno straciłaś pracę i od jakiegoś czasu o zabezpieczenie finansowe dba Twój partner lub pomagają Ci rodzice. Skończyłaś studia, nie masz żadnego doświadczenia i trudno Ci znaleźć cokolwiek… zostałaś samotną mamą i ledwie wiążesz koniec z końcem? Albo by móc wrócić do pełni zdrowia musiałaś zrezygnować z pracy? Każda z nas jest w innym położeniu i na innym etapie w swoim życiu. Nie zawsze świeci słońce i potrzebujesz nauczyć się sobie radzić, zwłaszcza w gorszych warunkach.

Dobrze pamiętam jak beznadziejnie się czułam, gdy sama przez kilka miesięcy byłam bez pracy. Pamiętam częste sprawdzanie telefonu i skrzynki pocztowej, czy na pewno nikt nie kontaktował się w sprawie ogłoszenia, na które aplikowałam. Bardzo chciałam iść do pracy i mieć jakiekolwiek pieniądze, którymi mogłabym zarządzać. Wystawy sklepowe wydawały się atrakcyjne jak nigdy wcześniej, jednak nie kupowałam nic zbędnego, bo nie wiedziałam ile to potrwa. Zdawałam sobie też sprawę, że na dłuższą metę wcale nie poprawiłoby mi to nastroju.

Bycie bez dochodów to trudny czas, jednak nie dołuj się i nie przywiązuj się do myśli, że Twoje konto bankowe długo jeszcze będzie świeciło pustkami. Zwłaszcza w takim okresie nie powinnaś zaniedbywać swoich finansów osobistych.

Co możesz zrobić, kiedy nie jesteś aktywna zawodowo?

ANALIZUJ WYDATKI

Dokładnie analizuj, zapisuj i kategoryzuj wydatki. Kiedy nie brakuje nam pieniędzy, mało kto ma dostateczną motywację aby prześledzić, ile wydaje na poszczególne rzeczy. Gdy już poznasz te kwoty, będziesz świetnie przygotowana, do rozpisania naprawdę dobrego budżetu, który zrobisz gdy już zaczniesz zarabiać. O tym jak to zrobić przeczytasz więcej tutaj:

Budżet domowy krok po kroku

Przy okazji analizy wydatków, zastanów z czego, co kupowałaś do tej pory, możesz zrezygnować chociaż na jakiś czas. Hybrydy? Nowe kosmetyki? Może jakieś subskrypcje? Poszukaj możliwości obniżenia dotychczasowych kosztów życia.

OPTYMALIZUJ KOSZTY

Przyjrzyj się swoim wydatkom na jedzenie. Są one zwykle w czołówce wydatków podstawowych w każdym budżecie domowym i z doświadczenia wiem, że stosunkowo łatwo można je obniżyć. Wiele z nas ma tendencję do kupowania oczami. Pomyśl, ile razy nie zdążyłaś zjeść wszystkich warzyw, owoców czy nabiału który kupiłaś? Może to ten czas, kiedy powinnaś zacząć kupować trochę tańsze, ale nadal zdrowe jedzenie? Wybierać krajowe jabłka zamiast borówek i awokado? Porównywać ceny podobnych produktów? Nie ignorować fajnych promocji z gazetki i zaplanować jadłospis, pod część towarów znajdujących się w promocji? Naucz się do końca zużywać to co już masz, tak aby w Twoich kuchennych szafkach przestały zalegać stosy opakowań kasz i makaronów sprzed kilku miesięcy. Poszukaj prostych i budżetowych przepisów w internecie. Koniecznie monitoruj efekty swojej pracy i porównaj sumy wydawane na jedzenie przed i po swoim „audycie spożywczym”! Takie gotowanie bez resztek i planowanie posiłków nie jest łatwe, ale przynosi niesamowite efekty. Wykorzystaj dobrze czas jakim teraz dysponujesz, żeby się tego nauczyć.

DOBRZE SIĘ PRZYGOTUJ

Poświęć więcej czasu na przygotowanie się do rozmowy o pracę, a także swoich dokumentów aplikacyjnych. Przeczytaj artykuły na ten temat, a następnie uwzględniając wszystkie rady HR-owców, jeszcze raz spróbuj napisać swoje CV. Poczytaj też o tym, co robić by lepiej wypadać na rozmowach kwalifikacyjnych i zorientuj się w realnych stawkach na stanowisko jakie aplikujesz. Naucz się dobrze prezentować i pewnie mówić o sobie. Ćwiczenie tego na głos jest niezastąpione. Najlepiej poproś kogoś bliskiego by zadawał Ci pytania, jak rekruter. Spytaj o wrażenia. Może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że odpowiadając ciągle się zacinasz, pomijasz najważniejsze kwestie i prawie nie uśmiechasz. Pokaż swoje CV, aby spojrzał na nie bardziej krytycznym okiem, a jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj kilkadziesiąt złotych i skorzystaj z usług osób, które zajmują się profesjonalnym przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych. Tak naprawdę, niewiele osób zdaje sobie sprawę jak naprawdę dobrze je napisać i odpada już w przedbiegach.

Jeśli nie masz doświadczenia, którym możesz się pochwalić, spójrz łaskawszym okiem na mniej wymagające i gorzej płatne stanowiska. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to gorzki cukierek dla osób wysoko wykwalifikowanych, ale często…niezbędny by móc iść dalej. Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w międzyczasie nadal szukać innego zajęcia lub wręcz przeciwnie, wykazać się i szybko awansować.

WYKORZYSTAJ CZAS NA ROZWÓJ

Podnoś swoje kwalifikacje. Czytaj książki, artykuły które zwiększą Twoje kompetencje lub które mogą przydać się na stanowisku o jakie się starasz. Szukaj potrzebnych informacji w Internecie, zapisuj się na webinary. Koniecznie popytaj znajomych z branży czy mogą Ci coś polecić, czegoś nauczyć lub powiedzieć na czym powinnaś się skupić najbardziej.

SPRZEDAWAJ

Zrób sobie zakupowy rachunek sumienia. Przejrzyj wszystkie swoje rzeczy i sprawdź czy masz takie, których już dawno nie używałaś i których już więcej nie potrzebujesz. Poświęć czas na sfotografowanie i wystawienie tych przedmiotów na portalach ogłoszeniowych. Odzyskasz sporo gotówki, którą możesz przeznaczyć na naukę lub załatanie bieżących dziur w budżecie.


Nie czekaj biernie, aż ktoś oddzwoni i zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, działaj tu i teraz i nigdy nie zapominaj,  że brak pieniędzy nie świadczy o Twojej wartości jako człowieka.
Trzymam za Ciebie mocno kciuki!

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach!

Jeśli znasz osoby, którym może przydać się ten post, śmiało podziel się nim dalej!
Pomożesz mi w ten sposób docierać do większego grona osób i rozbudowywać kanał.

Dziękuję! 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Czemu kobiety często wpadają w problemy finansowe?

Jak zaoszczędzić więcej pieniędzy w miesiąc? Pomysły na tanie obiady!

Jak ograniczyć wydatki na jedzenie?

Jak poprawić swoją sytuację, gdy masz naprawdę mało pieniędzy.

Na co można oszczędzać, czyli o lepszym i gorszym oszczędzaniu.

2 komentarze

 • Marzena

  Dzięki za ten wpis. To wyczekiwanie, kiedy ktoś się odezwie. Do tego zmiana branży i zaczynasz tak naprawdę od zera… Chyba bardziej zoptymalizować zakupów jedzeniowych nie umiem 😀 ale w końcu trzeba przejrzeć nieużywane graty i coś wytawić.
  A może masz jakieś sugestie dla poszukujących pracy, gdzie szukać ofert? 🙂

  • Banknotka

   Hej Marzena!

   Cieszę się, ze Ci się podobał! O tym jak zoptymalizować zakupy spożywcze pisałam więcej tutaj i tutaj .
   Zajrzyj koniecznie po nowe inspiracje 🙂
   Co do poszukiwań pracy, polecam portal pracuj.pl a także zaobserwowanie profili społecznościowych interesujacych Cię firm.
   Często wrzucają takie ogłoszenia w swoich postach 🙂
   Warto też zarejestrować się jako osoba bezrobotna w urzędzie, być może będzie Ci przysługiwał zasiłek lub skorzystasz z opłaconych kursów i szkoleń, które zwiększą Twoje kompetencje i szanse na rynku pracy. Pozdrawiam!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *