pieniądze albo życie Vicki Robin MT BIZNES
INNE

PIENIĄDZE ALBO ŻYCIE – RECENZJA KSIĄŻKI O FINANSACH I KONKURS!

Okrzyknięta bestsellerem New York Timesa, książka „Pieniądze albo życie” zaskakuje już od pierwszych rozdziałów i zdecydowanie wyróżnia się pośród innych tego typu pozycji na rynku. W przeciwieństwie do wielu innych poradników finansowych, celem autorów nie jest nakręcenie Cię na zarabianie jak największej ilości pieniędzy, lecz pomoc w ustaleniu, ile tak naprawdę ich potrzebujesz, aby wieść satysfakcjonujące Cię życie. Książka skłania do głębokiej refleksji nad tym, na co przeznaczamy nasz czas i pieniądze które zarabiamy. Jeśli więc czujesz, że Twoje życie pędzi jak szalone, a Ty ciągle masz za mało czasu na rzeczy, które są dla Ciebie ważne, być może to właśnie ta lektura, pomoże Ci na nowo ustalić właściwe priorytety, oraz zacząć dokonywać w pełni świadomych wyborów finansowych.

CZAS, NAJCENNIEJSZA WALUTA

Co mają finanse do braku czasu?

„Ok. ¼ czasu jaki został Ci dany na tym świecie, przeznaczasz na zarabianie, wydawanie, troszczenie się, fantazjowanie o pieniądzach oraz reagowanie na to, że są, lub że ich brakuje”.

Jeżeli pracujesz na pełen etat lub więcej, praca zabiera większą część Twojego czasu, przez co nie masz go wystarczająco dużo dla siebie, rodziny, czy też na odpoczynek.

Pomyśl tylko o tych wszystkich rzeczach, które mogłabyś robić, gdybyś zarabiała tyle, żeby móc pozwolić sobie na pracę w mniejszym wymiarze godzin…co by to było? Więcej spacerów? Czytania książek? Częstsze podróże? Czemu lub komu poświęciłabyś więcej czasu niż do tej pory?

W swojej książce, Vicki Robin i Joe Dominguez dużo uwagi poświęcają pojęciu wydatkowania energii życiowej. Jedynego, ograniczonego zasobu, którym wszyscy dysponujemy. Autorzy na nowo definiują wysokość stawki godzinowej, uwzględniając przy tym całkowity czas i środki jakie są nam potrzebne aby wykonywać dany zawód (m.in. koszt i czas dojazdów lub zakup odpowiedniej odzieży, zakładanej wyłącznie do pracy). Jeśli sumiennie wykonasz zawarte w książce ćwiczenia, być może dojdziesz nawet do wniosku, że po uwzględnieniu faktycznych kosztów jakie ponosisz w związku z wykonywaną obecnie pracą, dużo korzystniej będzie zatrudnić się bliżej miejsca zamieszkania, mimo że oferowana tam stawka wynagrodzenia jest…niższa!

Pieniądze = energia życiowa

Moment, w którym uświadomisz sobie fakt, w jaki sposób każdego dnia wymieniasz swoje życie za pieniądze, może okazać się dla Ciebie przełomowy i raz na zawsze zmienić Twoje nastawienie do ich zarabiania lub bezrefleksyjnego wydawania.

Zastanów się, czy Twoje ostatnie impulsywne zakupy faktycznie były warte kilku godzin pracy? Czy nie były przypadkiem sposobem na odreagowanie stresu lub nagrodą za wysiłek jaki codziennie ponosisz ciężko pracując? Załataniem pewnej emocjonalnej pustki, towarzyszącego Ci niepokoju lub uczucia osamotnienia? W końcu, czy warto dalej godzić się na pracę za wynagrodzenie, które ledwie starcza Ci na pokrycie bieżących, w dodatku raczej podstawowych potrzeb? Ile jeszcze w obawie przed zmianą, będziesz kurczowo trzymać się posady, gdzie nie czujesz się doceniana i gdzie nie masz perspektyw na podwyżkę?

JESTEŚ WARTA WIĘCEJ NIŻ ZAWÓD, KTÓRY WYKONUJESZ

Czy myślałaś kiedyś o tym, w jakim stopniu Twoje stanowisko pracy wpływa na poczucie Twojej wartości?

Autorzy książki zwracają uwagę, na obecną w naszym społeczeństwie hierarchię oceniania, opartą na tym, w jaki sposób zarabiamy pieniądze i kim jesteśmy z zawodu. Faktycznie, mierzenie ludzi wysokością ich zarobków stało się już swoistą normą, a pytania o wykonywaną pracę, zajmowaną pozycję i miejsce zamieszkania, są jednymi z pierwszych, stawianych w trakcie rozmów z dawnymi koleżankami z czasów szkolnych.

Jak często zdarza Ci się pomyśleć o czyimś miejscu pracy w kontekście wysokości zarobków? Jakie uczucie Ci wtedy towarzyszy? Wyższości czy może raczej zazdrości i lekkiego zażenowania, bo czujesz że Twoja praca nie jest wystarczająco dobra? Być może nawet nie zdawałaś sobie sprawy, w jakim stopniu te ciche przyzwolenie na ocenianie innych ze względu na wykonywany zawód lub na fakt, że nie pracują wcale, przenika Twoje relacje z ludźmi. Może gdybyś sama nie czuła takiej presji otoczenia, już dawno przestałabyś tkwić w pracy, która na spotkaniach towarzyskich przez kilka minut dodaje Ci prestiżu i pewności siebie, a której szczerze nie znosisz przez pozostałe 40 godzin w tygodniu? Zdecydowanie warto zastanowić się nad tym, czy przypadkiem sami nie nakręcamy tej machiny porównywania się na sukcesy zawodowe w swoim otoczeniu. Staraj się pielęgnować głębokie relacje i przestań ciągle oceniać lub porównywać się do innych ludzi przez pryzmat wykonywanego zawodu.

DŁUG EKOLOGICZNY

Przyznam szczerze, że sięgając po książkę o finansach, ekologia była ostatnim tematem jakim spodziewałam się w niej znaleźć. Autorzy często poruszają temat rozbuchanej konsumpcji i przypominają, że każdymi naszymi zakupami przyczyniamy się do ciągłego zużywania zasobów naturalnych.

„Kluczem do sukcesu jest pamiętanie o tym, że wszystko, co kupujesz i czego następnie nie używasz, wszystko co wyrzucasz, wszystko, co konsumujesz, a co nie sprawia Ci prawdziwej przyjemności, to pieniądze wyrzucone w błoto, marnotrawstwo Twojej energii życiowej oraz trwonienie zasobów naszej planety”.

Niestety, zamiast przeżywać nasze życie, coraz częściej je tylko konsumujemy. Bazując na pozytywnych opiniach znajomych, społeczności internetowej lub skuszeni przez wyświetlane nam reklamy, łatwiej i chętniej wydajemy nasze pieniądze na zakup niepotrzebnych przedmiotów. Niemal ciągle czujemy się nienasyceni, a z tyłu naszej głowy kołata się myśl o przedmiocie, który niedawno zwrócił naszą uwagę. Jednak zwykle okazuje się, że gdy tylko zaspokoimy jedną z takich potrzeb, niemal natychmiast pojawia się pokusa zakupu kolejnej rzeczy. A przecież, więcej nie zawsze znaczy lepiej. Wcale nie trzeba kupować nowych ubrań na każdy sezon, korzystać z wyprzedaży, decydować się na nowe wersje i modele wszystkiego, co tylko się da, tylko z tego powodu że właśnie pojawiły się na rynku. Potrzebujemy zdać sobie w końcu sprawę z tego, że wydawanie większej ilości pieniędzy wcale nie sprawi, że będziemy żyć bardziej.

Mimo, tego że po 25 latach książka doczekała się nowego wydania i aktualizacji zawartych w niej treści, niektóre z nich wciąż wydawały mi się nieco staroświeckie, jak np. rysowanie wykresów swojej wartości netto, wydatków i przychodów na brystolach. Kolejną sprawą jest fakt, że pozycja ta została napisana z myślą o rynku amerykańskim, i takie właśnie są występujące w niej odniesienia do wspominanych instrumentów i instytucji finansowych. Nie zabrakło też kilku, nieco naiwnych historii czyjegoś sukcesu, które w założeniach pewnie miały za zadanie zachęcić i przekonać czytelnika, że też może zmienić swoje życie na lepsze, jednak moim zdaniem zaprezentowane przykłady były zbyt ogólnikowe i trochę oderwane od rzeczywistości.

.

W czasach kultu bycia człowiekiem zapracowanym i maksymalnie produktywnym, naprawdę niewiele jest książek, które skłaniają swoich czytelników do głębszych refleksji nad tym, czy na pewno dobrze spędzają swoje życie. Niestety, większość ludzi nigdy, nawet przez chwilę nie zastanowi się czy poświęcanie większości swojej energii na pracę, w okresie życia kiedy są najbardziej sprawni i kiedy mają dobre samopoczucie na pewno ma sens. „Pieniądze albo życie” to książka, która z pewnością może wywrzeć duży wpływ, na Twoje finanse i podejście do zarabiania pieniędzy. Kto wie może dostatecznie zainspiruje Cię także do wyjścia poza utarty schemat pracy do wieku emerytalnego?

.

KONKURS!

Odpowiedz na pytanie konkursowe i wygraj książkę „Pieniądze albo życie, 9 kroków do finansowej niezależności”!

Aby wziąć udział w konkursie, należy spełnić następujące warunki:
1. Odpowiedzieć na pytanie:

Co najbardziej motywuje Cię do oszczędzania pieniędzy?

2. Opublikować odpowiedź konkursową
a) w komentarzu w serwisie Instagram, na profilu Banknotka, pod postem konkursowym opublikowanym dnia 21.06.2021r. lub
b) w komentarzu na blogu pod tym postem konkursowym.

W przypadku odpowiedzi konkursowej opublikowanej w formie komentarza na blogu, niezbędne jest wpisanie nazwy komentującego w polu „Nazwa” (może to być pseudonim), a także prawidłowego adresu e-mail w wymaganym polu „Email”. Adres e-mail nie zostanie opublikowany i jest podawany wyłącznie w celu ewentualnego kontaktu z Uczestnikiem konkursu w razie wygranej.

Konkurs trwa do 26.06.2021 r.
Wyniki zostaną opublikowane na blogu banknotka.pl oraz w profilu Banknotka w serwisie Instagram, najpóźniej do dnia 04.07.2021 r.

Fundatorem nagród jest wydawnictwo, MT Biznes.

Koniecznie zapoznaj się z pełną treścią regulaminu!

WYNIKI KONKURSU:

Nagrody książkowe otrzymują:
@jasminova_fitu_fitu
@tarjaaaa
@luckyllama_handmade

Gratuluję i życzę owocnej lektury!👏

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak rozwijać inteligencję finansową? Książki o finansach, które polecam!

Budżet domowy krok po kroku

Gdy ciągle chcesz kupować więcej, czyli o inflacji stylu życia.

Dlaczego uciekają Ci pieniądze?

2 komentarze

  • Paulina

    Największą motywacją do oszczędzania jest u mnie zapewnienie rodzinie spokoju finansowego i zapewnienie im lepszego oraz ciekawszego życia, wiem że nie da się mieć wszystkiego ale środki na rozwijanie pasji, wspólne podróże są dla mnie bardzo motywujące, bo to są wartości których nikt nikomu nie zabierze. Oszczędzam na emeryturę, dla dzieci na start, na podróże wakacyjne i cieszę się że mam taki nawyk (mąż powiedziałby że to jednostka chorobowa u mnie 😉 ).

  • czekolada

    Moją motywacją są cele, które sobie wyznaczam. Za każdym razem jeśli uda się zrelizować nawet ten najmniejszy rośnie poczucie sprawczości i mam chęć na więcej. Pieniądze, oszczędności dają wielki komfort i są potrzebne, dlatego należy wydawać je z głową i płacić najpierw sobie.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *