FINANSE

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ WIĘCEJ PIENIĘDZY W MIESIĄC?

Jeśli należysz do grupy osób, którym mimo dużych chęci wciąż nie udaje się odłożyć jakichkolwiek pieniędzy, lub chcesz w tym miesiącu zaoszczędzić trochę więcej niż zazwyczaj, to wpis idealny dla Ciebie. Z okazji światowego dnia oszczędzania, który obchodzony jest 31 października, przygotowałam dla Ciebie cztery zadania, których realizacja pomoże Ci poprawić stan Twoich finansów zaledwie w miesiąc! 😊 Będzie co świętować!

1. WYPRZEDAŻ DOMOWA

Przejrzyj swoje rzeczy i sprawdź czy są wśród nich takie, których dawno nie używałaś i których już więcej nie potrzebujesz, jak np. ubrania czy przeczytane kiedyś książki. Moim ulubionym miejscem do sprzedawania i kupowania rzeczy używanych jest serwis OLX. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna, a zamieszczanie ogłoszeń jest póki co bezpłatne. Weź pod uwagę, że część przedmiotów na pewno nie sprzeda się od razu, dlatego im szybciej zabierzesz się za wystawienie swoich ogłoszeń, tym lepiej dla Ciebie. Dzięki temu będziesz mogła liczyć na jakiś dodatkowy zastrzyk gotówki w listopadzie lub grudniu, w sam raz przed świętami!

CO MOŻESZ SPRZEDAĆ:

  • książki
  • gry planszowe
  • puzzle
  • zabawki/akcesoria dziecięce/niemowlęce
  • rowerki, łyżwy, rolki, hulajnogi lub inny sprzęt sportowy, z którego Twoje dzieci już wyrosły
  • ubrania
  • nieużywana, sprawna elektronika, np. poprzedni model telefonu
  • nietrafione prezenty, które tylko przekładasz z miejsca na miejsce
  • sprzęt do ćwiczeń, z którego nie korzystasz.

6 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW, KTÓRE UŁATWIĄ CI SPRZEDAŻ RZECZY UŻYWANYCH:

  1. Zorganizuj miejsce, w którym będziesz przechowywać przedmioty wybrane na sprzedaż (wolna półka w szafie lub duży karton będą idealne). Ich sprzedaż może potrwać, dlatego nie warto zagracać sobie nimi przestrzeni lub ponownie tracić czasu na ich poszukiwanie. Jeśli masz w domu jakieś wolne kartonowe pudełka, zachowaj kilka z nich. Przydadzą Ci się do późniejszego pakowania i sprawnej wysyłki Twoich przedmiotów (sama często ponownie używam opakowań z wcześniej otrzymanych zamówień internetowych).
  2. Odśwież rzeczy przed zrobieniem im zdjęć (wypierz i wyprasuj ubrania, doczyść zabawki lub akcesoria sportowe). Im lepiej będą się prezentować, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś zdecyduje się na ich zakup, lub że sprzedasz je za wyższą cenę.
  3. Poświęć jedno popołudnie na zrobienie zdjęć wszystkim przedmiotom. Warto zadbać o to żeby tło było schludne i neutralne (np. bez rozwieszonego prania czy ubrań na podłodze w tle 😉). Zdjęcia wyjdą ładniejsze jeśli zrobisz je w świetle dziennym (jeśli jednak nie masz takiej możliwości, niech nie będzie to Twoją wymówką). Od razu zgraj i przejrzyj zrobione fotografie wybierając te, których będziesz chciała potem użyć. To znacznie ułatwi i przyśpieszy późniejsze tworzenie ogłoszeń sprzedaży.
  4. Przed dodaniem ogłoszenia sprawdź w jakiej cenie sprzedawane są takie same lub podobne przedmioty, tak, żeby ustalona przez Ciebie kwota była adekwatna do wartości rynkowej.
  5. Niech opis Twojego przedmiotu będzie możliwie zwięzły. Nie trać niepotrzebnie czasu i skup się wyłącznie na istotnych informacjach, jak np. wymiary, skład, czy ewentualne uszkodzenia (rysy, zadrapania, plamki).
  6. Bądź cierpliwa. Jeśli jednak Twoje przedmioty, które aktualnie są sezonowe (np. kurtka zimowa czy ciepłe kozaki) nie sprzedadzą się po miesiącu lub dwóch, rozważ obniżenie ich ceny o 10-15%.

2.TYDZIEŃ TANICH OBIADÓW

Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić na żywności, naucz się maksymalnie wykorzystywać kupowane przez siebie produkty. Kupowanie dużych ilości (nawet przecenionego) jedzenia bez żadnego planu posiłków lub pomysłu na jego użycie w najbliższym czasie, to często tylko pozorne oszczędności. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której ciężko jest Ci zidentyfikować zawartość swojej zamrażarki, a w szafkach kuchennych zalega pięć rodzajów makaronu, kasz i pełno konserw, które kiedyś były w promocji. W przypadku, gdy bardzo kuszą Cię obniżki cen produktów, których nie miałaś wcześniej na swojej liście, pozwól sobie na zakup maksymalnie 3 sztuk, tak żeby nie zaburzyć wcześniej ułożonego jadłospisu i nie zmarnować przez to innych rzeczy. Pamiętaj też o tym, aby zużyć je w następnej kolejności. W przeciwnym razie, z każdymi zakupami zamiast żołądka znowu będziesz zapełniać jedynie półki i lodówkę, a Twoje rachunki za jedzenie wcale się nie obniżą. Komponując swoje dania, postaraj się, aby część ich składników była wspólna, co znacznie ograniczy marnowanie żywności. Poniżej znajdziesz moje propozycje tanich posiłków obiadowych bazujących na tych samych produktach. Postawiłam na bardzo proste potrawy, do których część potrzebnych składników prawdopodobnie będziesz mieć w domu 😊

PRZYKŁADOWE PROPOZYCJE TANICH OBIADÓW NA JEDEN TYDZIEŃ:

1. Gotowane ziemniaki, jajka sadzone, buraczki/ogórki kiszone/konserwowe lub inne warzywa jakie lubisz lub które aktualnie masz w domu, np. pomidor z cebulą.

2. Ryż z sosem pieczarkowym i pietruszką. Jeśli w swojej zamrażarce masz jakieś niewykorzystane mięso z kurczaka, możesz je śmiało dodać do sosu.

3. Placki ziemniaczane. Możesz je podawać z sosem pieczarkowym z drugiego przepisu.

4. Ryż z jabłkami i cynamonem (zamiast śmietany możesz użyć mleka).

LISTA POTRZEBNYCH SKŁADNIKÓW:

  • ziemniaki
  • cebula
  • opakowanie ryżu
  • jabłka
  • wybrane warzywo do dania z jajkiem sadzonym
  • natka pietruszki
  • opakowanie pieczarek
  • duży kubek śmietany
  • jajka
  • mąka pszenna
  • cynamon
  • cukier
  • sól
  • pieprz
  • olej

Jak widzisz, lista zakupów na tydzień obiadów, które zaproponowałam, jest krótka, a pojedyncze składniki nie kosztują dużo. Jeśli zdecydujesz się z niej skorzystać, pamiętaj aby najpierw sprawdzić zawartość swoich kuchennych zapasów i ustalić których z wyżej wymienionych pozycji nie potrzebujesz kupować. Wybrane przez siebie dania gotuj na 2-3 dni, tak aby do końca wykorzystać wszystkie produkty.
O moich pozostałych sposobach na oszczędzanie na jedzeniu możesz przeczytać tutaj:

Jak oszczędzać na jedzeniu?

3. JEDEN PRZELEW

Tak zwana reguła „płać najpierw sobie”, czyli przelewanie wcześniej określonej kwoty na konto oszczędnościowe zaraz po wypłacie, to niezwykle skuteczna i zarazem bardzo niedoceniana metoda odkładania pieniędzy. Nie ustalając z góry sumy jaką przeznaczysz na oszczędności, możesz być pewna, że będą one wynosić co najwyżej tyle, ile zostanie Ci po wszystkich opłatach i spontanicznych zakupach w danym miesiącu… Jeśli więc do tej pory działałaś w ten właśnie sposób, w tym miesiącu zmień kolejność działania na :

1. Opłacenie rachunków

2. Odłożenie oszczędności

3. Przeznaczenie pieniędzy na pozostałe wydatki.

Zachęcam Cię do wprowadzenia zasady oszczędzania określonej sumy pieniędzy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia na stałe, zwłaszcza kiedy Twoja miesięczna kwota wydatków na przyjemności i zachcianki przewyższa kwotę Twoich oszczędności lub jeśli masz problem z zaoszczędzeniem jakichkolwiek pieniędzy. Dzięki takiemu podejściu raz na zawsze wyeliminujesz pokusę wydania wszystkich środków, które posiadasz. Jeśli należysz do grupy osób, które do tej pory nie oszczędzały wcale, nie stawiaj sobie od razu zbyt wyśrubowanych celów. Zacznij od 100-200 zł miesięcznie. Lepiej powoli i systematycznie budować nawyk oszczędzania niż narzucić sobie zbyt duże tempo, szybko się zniechęcić i wrócić do starych przyzwyczajeń.
Jeśli ta zasada nie jest dla Ciebie nowa, super! To oznacza, że Twoje zarządzanie finansami idzie w dobrym kierunku. W tym miesiącu wyjątkowo podnieś sobie poprzeczkę i postaraj się zwiększyć kwotę swoich oszczędności o dodatkowe 15-20%. Kto wie, może po wszystkim dojdziesz do wniosku, że to wcale nie było takie trudne i zdecydujesz się zmienić ją na stałe?

4. 30 DNI BEZ KUPOWANIA WYBRANEJ RZECZY

Umówmy się, żeby móc coś nazwać wyzwaniem powinno być choć trochę niewygodnie😉 Dlatego w tym miesiącu zrezygnuj z kupowania jednej rzeczy, która owszem poprawia Ci humor, ale wcale nie jest niezbędna do życia, bądź zdarza Ci się na nią wydawać za dużo. Moje propozycje znajdziesz poniżej.

MIESIĄC BEZ KUPOWANIA:

  • jedzenia w restauracjach / na wynos
  • kawy na mieście
  • słodyczy / słodkich napojów
  • nowych ubrań
  • nowych kosmetyków
  • czasopism/książek (odwiedź bibliotekę lub wymień się z koleżanką)

Żeby wykonanie tego zadania przyniosło efekty, nie przesuwaj zaoszczędzonej na danej rzeczy kwoty na poczet innych zbędnych wydatków, tylko dołóż ją do swoich oszczędności 😉

Mam nadzieję, że pieniądze odłożone dzięki tym sposobom zachęcą Cię do poświęcenia większej uwagi swoim finansom w kolejnych miesiącach. Pamiętaj jednak, że szukanie szybkich sposobów na większe oszczędności to doraźne działanie, które tylko chwilowo poprawi stan Twoich finansów. Jeśli chcesz panować nad swoimi pieniędzmi i w końcu przestać martwić się ich brakiem, potrzebujesz zacząć prowadzić budżet domowy.

Dobrze zdaję sobie sprawę, że wielu osobom budżet wciąż kojarzy się z ograniczeniami, odmawianiem sobie przyjemności i siedzeniem przy stole ze stertą rachunków do przeanalizowania… nic bardziej mylnego! To właśnie dzięki mądremu zarządzaniu finansami  nie będziesz musiała zdobywać się na ciągłe wyrzeczenia i rezygnować z rzeczy z na których naprawdę Ci zależy, a do tego w końcu będziesz dysponować nadwyżką pieniędzy, z których będziesz mogła skorzystać, gdy zaskoczą Cię jakieś nieprzewidziane wydatki.

O tym jak w łatwy sposób, krok po kroku stworzyć swój pierwszy budżet domowy przeczytasz tutaj:

Budżet domowy krok po kroku

Koniecznie daj znać czy chciałabyś więcej tego typu treści na moim blogu 😊

Znasz osoby, którym może przydać się ten post? 
Śmiało podziel się nim dalej! Pomożesz mi w ten sposób docierać do większego grona osób i rozbudowywać kanał.
Dziękuję i trzymam kciuki za Twoją dalszą pracę nad finansami!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Oszczędzaj tam, gdzie wydajesz najczęściej.

Czemu kobiety często wpadają w kłopoty finansowe?

Jak skutecznie wyznaczyć cel finansowy?

Sposoby na tańsze święta.

Na co można oszczędzać, czyli o lepszym i gorszym oszczędzaniu.

6 komentarzy

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *