FINANSE

CZYM JEST WARTOŚĆ NETTO W FINANSACH OSOBISTYCH I JAK JĄ POLICZYĆ?

Nie od dziś wiadomo, że ważniejszy od tego ile ktoś zarabia, jest fakt ile potrafi z tej kwoty zaoszczędzić😉 Wbrew pozorom wiele osób żyjących na wysokim poziomie ma mniej pieniędzy niż ludzie, których zarobki i koszty życia na co dzień są zdecydowanie niższe. Dzieje się tak dlatego, ponieważ swoje wszystkie wolne środki wydają na bieżąco, a pozostałe wydatki finansują korzystając głównie z większej zdolności kredytowej.
Tym co obiektywnie pozwala odróżnić ludzi faktycznie zamożnych od takich, którzy jedynie nieudolnie aspirują do tej grupy, jest osobista wartość netto. Jeśli więc chcesz się przekonać czy z biegiem lat Twoja sytuacja finansowa faktycznie się poprawia, czy może jednak tylko wyglądasz na osobę bardziej zamożną, zapraszam Cię do lektury. W dalszej części artykułu dokładnie wyjaśnię Ci czym jest wartość netto i jak ją obliczyć.

CZYM JEST WARTOŚĆ NETTO W FINANSACH OSOBISTYCH?

Osobistą wartością netto nazywamy wartość wszystkich składników majątku, jak np. samochód, mieszkanie, sprzęt elektroniczny, oszczędności itd., pomniejszoną o wszystkie finansowe zobowiązania, np. o kredyt, debet na koncie, pożyczki u rodziny, znajomych, itp.

Wartość netto to niezwykle ważna i przejrzysta informacja zwrotna na temat stanu finansów osobistych. To prawdziwa miara zamożności, dzięki której możesz dowiedzieć się w jakim faktycznie stanie są Twoje finanse, oszacujesz ile pracy będziesz musiała włożyć, aby osiągnąć wymarzone rezultaty i co ważne, w końcu będziesz mogła rzetelnie mierzyć swoje postępy.

JAK OBLICZYĆ SWOJĄ WARTOŚĆ NETTO?

Żeby obliczyć swoją wartość netto, zacznij od wypisania najważniejszych rzeczy jakie posiadasz, a następnie każdej z wymienionych pozycji przypisz kwotę, za jaką realnie mogłabyś ją dzisiaj sprzedać gdyby tylko zaszła taka potrzeba. Jeżeli miejsce, w którym mieszkasz lub samochód którego używasz formalnie należy do kogoś innego, nie wliczaj go do wartości swojego majątku. Pamiętaj też, że wraz z upływem czasu wiele przedmiotów zaczyna tracić na swojej wartości. Dobrym przykładem jest elektronika, która starzeje się w zastraszającym tempie. Telewizor lub telefon kupiony zaledwie dwa lata temu, będzie wart o wiele mniej niż w dniu zakupu, a jego niegdyś świetne parametry będą znacznie gorsze od innych, popularnych obecnie modeli. Aby móc dobrze określić orientacyjną sumę, jaką mogłabyś otrzymać za daną rzecz, nawet wtedy gdy nie jest już ona dostępna w regularnej sprzedaży, sprawdź wartość przedmiotu o zbliżonych cechach używając porównywarki cen sklepów internetowych lub serwisów ogłoszeniowych, jak np. OLX.

Poniżej znajduje się lista rzeczy, które mogą składać się na Twój majątek. Jeżeli coś jeszcze przychodzi Ci do głowy, śmiało uwzględnij te pozycje w swoim wyliczeniu.

MÓJ MAJĄTEK: 

 • Mieszkanie/dom
 • Gotówka
 • Suma pieniędzy na rachunkach oszczędnościowych, lokatach, itp.
 • Sprzęt RTV/AGD (np. telewizor, robot kuchenny, etc.)
 • Samochód
 • Inne środki transportu (np. skuter, rower, hulajnoga elektryczna, etc.)
 • Meble wolnostojące
 • Biżuteria
 • Działki
 • Udziały w firmach
 • Obligacje

RAZEM =   ………………….

Drugą ważną zmienną potrzebną do wyliczenia Twojej wartości netto, jest całkowita kwota posiadanych zobowiązań. Chodzi tutaj m.in. o wszystkie kredyty (gotówkowy, hipoteczny, leasing), zakupy na raty typu pralka czy laptop, sumę pożyczek jakie zaciągnęłaś (zarówno w instytucjach finansowych jak i tych u rodziny czy przyjaciół), ewentualny debet na koncie oraz kwoty pozostałe do spłacenia na kartach kredytowych. Podsumowując, wszystkie pieniądze jakie w końcu będziesz musiała zwrócić instytucjom finansowym lub innym ludziom.

MOJE ZOBOWIĄZANIA:                                                                                         

 • Kredyt hipoteczny
 • Kredyt studencki
 • Leasing samochodowy
 • Kredyt 1
 • Kredyt 2
 • Pożyczka 1
 • Pożyczka 2
 • Sprzęt na raty
 • Debet
 • Karta kredytowa

RAZEM =    …………………..

Przed nami już ostatni krok. Od kwoty posiadanego majątku, którą obliczyłaś w pierwszej części zadania, odejmij kwotę wszystkich finansowych zobowiązań, jakie posiadasz. Wynik, który otrzymasz, będzie Twoją osobistą wartością netto.

OSOBISTA WARTOŚĆ NETTO = WARTOŚĆ MOJEGO MAJĄTKU – KWOTA MOICH ZOBOWIĄZAŃ   

Przy otrzymanym wyniku zapisz dzisiejszą datę. Nie zniechęcaj się, jeśli okazał się niski lub nawet ujemny. Niech tylko utwierdzi Cię to w przekonaniu, że to najwyższy czas, aby w pełni wziąć odpowiedzialność za swoje finanse, a wraz z każdą odłożoną złotówką i każdym spłaconym kredytem Twoja wartość netto będzie już tylko rosła! Wykonaj te ćwiczenie ponownie za 6 miesięcy (w tym celu polecam Ci od razu ustawić sobie przypomnienie w telefonie lub zaznaczyć sobie tę datę w kalendarzu). Dzięki temu nie tylko będziesz mogła monitorować efekty swoich starań, ale też  ponownie zmotywujesz się do dalszej pracy nad poprawianiem swojej sytuacji finansowej.

Jestem ciekawa czy Twój wynik Cię zaskoczył! Jesteś na plusie czy na minusie? Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu 😊

Znasz osoby, którym może przydać się ten post? 
Śmiało podziel się nim dalej! Pomożesz mi w ten sposób docierać do większego grona osób i rozbudowywać kanał. Dziękuję!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Gdy ciągle chcesz kupować więcej, czyli o inflacji stylu życia.

Na czym polega metoda sześciu słoików T. Harva Ekera?

Budżet domowy krok po kroku

Na co można oszczędzać, czyli lepsze i gorsze oszczędzanie.

Jak rozwijać swoją inteligencję finansową? Książki o finansach, które polecam!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *