schody do pokonania, budżet domowy szablon dla początkujących
BUDŻET,  FINANSE

Budżet domowy 2024 – prosty szablon dla początkujących

Dowiedz się jak w prosty sposób zacząć prowadzić budżet domowy i pobierz bezpłatny szablon budżetu domowego dla początkujacych, dzięki któremu zaczniesz ogarniać swoje finanse w 2024 roku. Szablon przeznaczony jest dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w dbaniu o finanse, chcą w prosty sposób nauczyć się zarządzać swoimi pieniędzmi, nigdy nie prowadziły budzetu domowego i nie wiedzą na czym powinny się skupić w pierwszej kolejności.

Skuteczne zarządzanie finansami domowymi to proces, suma wielu finansowych decyzji podejmowanych w dłuższym okresie, a nie pojedyncze wydarzenie, które nagle sprawi, że na wszystko będzie Ci starczać pieniędzy. Prowadzenie budżetu domowego i generowanie nadwyżek finansowych, wymaga zmiany nawyków, a to nigdy nie dzieje się z dnia na dzień. Przed Tobą jeszcze wiele potknięć i głupich wydatków. To normalne, w końcu nikt nie jest nieomylny, ani odporny na wszystkie triki marketingowe jakie wymyślono. Jeszcze nie raz zdarzy Ci się mieć gorszy dzień, w którym wydasz pieniądze, tylko po to aby poprawić sobie humor. Pamiętaj, jeśli naprawdę chcesz nauczyć się skutecznie prowadzić budżet domowy, musisz być gotowa na takie wpadki. Nie zniechęcaj się więc pierwszymi niepowodzeniami, które na pewno nastąpią.

Jak korzystać z szablonu budżetu domowego

W szablonie budżetu domowego, który Ci udostępniam, znajdziesz miejsce na bieżące spisywanie najważniejszych wydatków, które omawiam w dalszej części wpisu, a także pola uwzględniające miesięczne dochody i oszczędności. Druga karta służy do podsumowania budżetu z całego miesiąca. Po jej uzupełnieniu, czarno na białym zobaczysz jak wygląda Twoja sytuacja finansowa i co wymaga poprawy.

1. Podlicz wysokość dochodów w budżecie domowym

Na początku zorientuj się jaka jest Twoja sytuacja finansowa. Naprawdę mało kto jest świadomy ilu dokładnie pieniędzy potrzebuje, aby pokryć swoje niezbędne wydatki w ciągu miesiąca. Znajomość tej kwoty to wręcz podstawa do dalszego działania. Potrzebujesz wiedzieć ile zostaje Ci pieniędzy po uregulowaniu wszystkich niezbędnych opłat i ile potencjalnie możesz zaoszczędzić.

Podlicz swoje wszystkie regularne źródła dochodu. Jeżeli dzielisz swój budżet z partnerem, ustalcie ile każde z Was zarabia oraz jaką sumą pieniędzy dysponujecie razem co miesiąc. Pamiętaj też o wliczeniu wszelkich świadczeń, jak np. 800+ Zapisz wysokość dochodów w notesie lub w pliku, jak wolisz! To ważne, aby znać te liczby i mieć do nich łatwy dostęp. Przydadzą się nam na dalszych etapach planowania budżetu.

2. Podsumuj swoje wydatki na utrzymanie domu

Na podstawie rachunków za ubiegły miesiąc oszacuj ile kosztuje Cię podstawowe utrzymanie mieszkania/domu. Zapisz sobie kwotę jaką płacisz za czynsz, ratę kredytu hipotecznego, wszystkie stałe rachunki takie jak: prąd, gaz, Internet oraz ewentualne raty kredytów/pożyczek. Do opłat stałych wlicz także kwotę jaką płacisz np. za polisę ubezpieczeniową, transport (benzyna/bilety), regularnie zażywane leki i wszelkie raty. Jeśli masz dzieci, dolicz też czesne za żłobek lub przedszkole. Na tym etapie pomiń wydatki na żywność, ubrania i rozrywkę.

3. Zapisz jaką część Twojego budżetu stanowią wydatki na jedzenie i środki czystości

Przez minimum miesiąc zbieraj paragony za jedzenie i chemię domową. Samo zsumowanie tych kwot nie powinno zająć Ci wiele czasu. Swoje wydatki z całego miesiąca podziel jedynie na dwie grupy: jedzenie i napoje oraz środki czystości ( np. proszek, mydło, ręczniki papierowe itp.).

Nie rozdrabniaj się i nie podliczaj ile danego miesiąca wydałaś na poszczególne rzeczy jak np. nabiał, słodycze. To bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie, zwłaszcza gdy chce się to zrobić za jednym zamachem. W początkowej fazie tworzenia budżetu chodzi nam tylko o poznanie orientacyjnej kwoty jaką faktycznie wydajesz na daną kategorię. Na optymalizację i szczegółowe prześledzenie tych wydatków jeszcze będzie czas.

Do kategorii jedzenia nie wliczaj wyjść do restauracji i pubów – to nie jest wydatek konieczny.
Ponieważ istnieje grupa produktów, których nie kupuje się czesto, jak np. tabletki do zmywarki czy proszek, najbardziej miarodajny obraz swoich wydatków w tej kategorii uzyskasz po około 3 miesiącach.

4. Załóż fundusz na nagłe i nieprzewidziane wydatki (NNW)

Umówmy się, nagłe wydatki to nie wydatki na ubrania w promocji, weekendowy wyjazd za miasto, ani na prezenty świąteczne. Nagłe i nieprzewidziane wydatki, są związane z Twoim podstawowym utrzymaniem lub zdrowiem. Może to być np. pilna nieplanowana prywatna wizyta u lekarza specjalisty. Są to koszty, które musisz ponieść żeby móc normalnie funkcjonować. Kwota jaka tam się powinna znaleźć to nieco indywidualna sprawa. Dla mnie to jest bufor rzędu ok. 3500 zł. Taka kwota powinna starczyć na jakąś nieprzewidzianą naprawę samochodu, zakup nowej pralki czy wizytę u stomatologa. Nie zakładam tutaj też wersji pesymistycznej, w której nagle wszystko posypie się jak domek z kart.

NNW to Twoje pierwsze konto celowe. Tam powinnaś lokować większość swoich pieniędzy, które zostają Ci po opłaceniu wszystkich niezbędnych miesięcznych wydatków.

Jeżeli po opłaceniu niezbędnych wydatków zostaje Ci np. 500 zł i nie posiadasz żadnych oszczędności, to nie mniej niż połowę tej kwoty sugeruję przeznaczać na ten właśnie cel. Jeżeli masz już jakąś sumę na tzw. czarną godzinę, zadedykuj jej specjalne subkonto. Przez kolejne miesiące regularnie wpłacaj tam środki, aż do momentu gdy osiągniesz kwotę, która będzie miała za zadanie poratować Cię w tego typu sytuacjach.

Zbudowanie solidnego funduszu NNW to jedno z trudniejszych zadań, jeżeli nie masz zaoszczędzonych żadnych pieniędzy i nie zarabiasz wiele. Odłożenie takiej sumy prawdopodobnie zajmie Ci kilka miesięcy, może to być nawet ponad rok. W międzyczasie mogą Ci się przecież zdarzyć się sytuacje kiedy będziesz zmuszona skorzystać z tych środków i zacząć oszczędzanie niemal całkowicie od nowa. To ważne, aby się wtedy nie zniechęcać i nie rezygnować budżetowania! W takich sytuacjach doceń się za to, że dysponowałaś wcześniej zaoszczędzonymi pieniędzmi, które pomogły Ci rozwiązać nagły problem.

Co miesiąc wpisuj kwotę jaką udało Ci się zaoszczędzić na fundusz NNW w swoim szablonie budżetu domowego by monitorować swoje postępy.

5. Utwórz stały fundusz na swoje wydatki

Potocznie nazywam te konto dorosłym kieszonkowym. Jest to z góry zaplanowana, stała kwota jaką co miesiąc mogę przeznaczyć na swoje osobiste wydatki. W moim przypadku jest to np. nowe ubranie, wyjście do restauracji, kosmetyki czy książki. Takie konto pomaga trzymać budżet w ryzach i nie wydawać za dużo na swoje zachcianki. Zapobiega też wielu zbędnym kłótniom o finanse jakie zdarzają się w związkach. W naszym domu nigdy nie pokłóciliśmy się o pieniądze! Oboje mamy jednakowe „kieszonkowe” i nie wtrącamy się oraz nie komentujemy poniesionych przez drugą osobę wydatków z tej puli. To subkonto, z którego można sobie kupić najbardziej zbędną rzecz na świecie, przy dalszym trwaniu w swoich innych finansowych postanowieniach.

6. Określ pierwszy fundusz celowy w swoim budżecie domowym

Prawdziwe budżetowanie nie polega na wiecznych wyrzeczeniach, ograniczeniach i oszczędzaniu na wszystkim na czym tylko się da. Twój finansowy plan musi być skrojony na miarę i dopasowany do Twojego stylu życia. Dopiero wtedy będzie Ci prawdziwe służył, a jego prowadzenie będzie dla Ciebie czymś oczywistym i przyjemnym.

Oszczędzanie na funduszach celowych,To nic innego jak odkładanie pieniędzy z myślą o konkretnych materialnych celach, marzeniach lub potrzebach. Co będzie Twoim funduszem celowym zależy już tylko od Ciebie. Po wykonaniu poprzednich kroków wiesz już jaka jest wielkość Twoich dochodów i wydatków koniecznych. Jasne więc będzie dla Ciebie jaka pulą pieniędzy dysponujesz aby planować swoje fundusze celowe. Jest jednak kilka zasad, o których potrzebujesz wiedzieć:

1. Skup się tylko na jednym celu oszczędniościowym

To naturalne, że mamy wiele potrzeb i chcemy otaczać się pięknymi rzeczami. Jednak musisz zdecydować na czym zależy Ci najbardziej, tak aby nie zbierać na zbyt wiele rzeczy naraz. Jeżeli utworzysz zbyt wiele kont celowych, siłą rzeczy na każde z nich będziesz odkładać mniejszą kwotę, a cały proces oszczędzania zbytnio rozciągnie się w czasie. Nie widząc efektów swoich starań przez dłuższy czas możesz stracić motywację i całkowicie przestać robić cokolwiek w tym kierunku.

2. Ustal potrzebną Ci sumę i wyznacz termin w jakim chcesz ją uzbierać

Oszczędź sobie rozczarowań. Jeśli marzysz o wakacjach w słonecznej Portugalii i postanawiasz odkładać na ten cel 200 zł miesięcznie, to za rok może się okazać, że niestety nie wyjedziesz odpocząć nawet na drugi koniec Polski.
Już dziś sprawdź ile kosztują Twoje marzenia żebyś wiedziała ile pieniędzy potrzebujesz zgromadzić. Następnie podziel tę sumę przez liczbę miesięcy, w ciągu których chciałabyś zrealizować ten cel. Dowiesz się wtedy ile miesięcznie powinna wynosić Twoja wpłata ta te konto celowe.

Przykład: tygodniowy urlop w Grecji

Szacowana cena: 6000 zł
Czas realizacji: 12 miesięcy
6000 zł : 12 = 500 zł

Już wiesz, że aby za rok cieszyć się takim wyjazdem, to z każdego wynagrodzenia powinnaś oszczędzać nie mniej niż 500 zł. Sama od lat korzystam z tego systemu i na swoje konto celowe „wakacje” odkładam już od pierwszej wypłaty po powrocie z ostatniej podróży 😊

3. Nie daj się zaskoczyć przewidywalnym wydatkom

Święta? Komunia dziecka? Wesele? To nie są nagłe sytuacje i można się do nich wcześniej przygotować, tak aby nie obciążyły zbytnio Twojego budżetu domowego. Zawczasu pomyśl więc o większych, pewnych wydatkach jakie Cię czekają.
Przykładowo, przez cały rok możesz odkładać pewną stałą kwotę, którą potem przeznaczysz na prezenty świąteczne dla bliskich. Dzięki temu w grudniu organizacja świąt, nie obciąży tak bardzo Twojego portfela!

4. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy na jednym koncie

Obecnie większość banków oferuje możliwość założenia bezpłatnych subkont w ramach prowadzenia głównego rachunku. Możesz je dowolnie nazywać i przelewać na nie środki z konta głównego. Dzięki przypisaniu pieniędzy do osobnych rachunków, widzisz na jakim etapie realizacji do swojego celu jesteś. Nie wystawiasz się więc na pokusę skorzystania z tych pieniędzy, jak wtedy, gdybyś połączyła je z środkami na bieżące wydatki. Jesteś tradycjonalistką? Zamiast subkont w bankowości elektronicznej skorzystaj z systemu kopertowego i oszczędzaj na poszczególne cele do różnych, odpowiednio opisanych kopert.

5. Płać najpierw sobie

Odłóż pieniądze na fundusze celowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Potraktuj to jako coś oczywistego, co po prostu trzeba zrobić, tak jak np. opłacić rachunki.  Aby uprościć sobie proces oszczędzania, najlepiej wcześniej zaplanuj stałe zlecenie przelewu danej kwoty na określony rachunek bankowy.  

Budżet domowy 2024 – podsumowanie pracy z szablonem

To już wszystko! Za Tobą już pierwsze poważne kroki prowadzące do poprawy Twojej sytuacji finansowej. Po uzupełnieniu szablonu budżetu domowego: oszacowaniu swoich dochodów i podsumowaniu wszystkich stałych wydatków, wiesz już ile pieniędzy pozostaje Ci do dyspozycji na inne cele. Być może po wszystkich opłatach obowiązkowych jest to 300, 600, 1000, a może 2000 zł lub więcej. Jeżeli kwota ta jest niska, tym bardziej nie powinnaś zasłaniać się wymówką, że nie masz z czego oszczędzać. To oznacza, że natychmiast musisz popracować nad zmianą swojej sytuacji finansowej. Zwiększyć stan swoich dochodów i oszczędności zanim spotka Cię jakieś przykre losowe zdarzenie, które natychmiastowo będzie wymagało większych nakładów finansowych. Kontynuowanie pracy z szablonem budżetu dla poczatkujących pomoże Ci osiagnąć zamierzone cele.

Jeśli jednak postanowiłaś zrobić ze swoich finansów w tym roku priorytet i poświecić im znacznie więcej czasu i uwagi, zachęcam Cię do zapoznania się z ofertą mojego e-booka Nie trać więcej pieniędzy.

„Nie trać więcej pieniędzy” to kompleksowy przewodnik o postępowaniu z finansami. Pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety, która chce mieć pieniądze i potrafić nimi zarządzać. To moje finansowe know-how, które zebrałam w całość, tak byś jeszcze szybciej niż kiedyś ja, zbudowała stabilność finansową i poczuła, że pieniądze to sprawa, na której się naprawdę dobrze znasz!

Trzymam kciuki za Twoje rosnące oszczędności i…zaglądaj tu częściej!

Razem zadbamy o Twoje finanse 😊

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Na co można oszczędzać?

Jak skutecznie wyznaczyć cel finansowy?

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *