słoik z pieniędzmi
BUDŻET,  FINANSE

METODA 6 SŁOIKÓW HARVA EKERA, NA CZYM POLEGA?

METODA SŁOIKÓW HARVA EKERA. POZNAJ 6 ZASAD ZARZĄDZANIA PIENIĘDZMI, KTÓRE UPORZĄDKUJĄ TWOJE FINANSE.

T. Harv Eker jest pisarzem, biznesmenem i mówcą motywacyjnym. W Polsce zasłynął głównie za sprawą książki „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” i autorskiego systemu zarządzania pieniędzmi, zwanym metodą 6 słoików Harva Ekera (JARS Money Management System).

Według założeń jakie głosi metoda 6 słoików Harva Ekera, swój dochód należy podzielić na sześć części. Możesz do tego użyć: 6 osobnych subkont bankowych, a w przypadku gotówki – wspomnianych już słoików. T. Harv Eker oszacował procentowy udział jaki powinny stanowić poszczególne kategorie wydatków w budżecie domowym, które przedstawiają się następująco:

  1. Opłaty stałe 55 %
  2. Inwestycje/ Wolność finansowa 10 %
  3. Pomoc innym 5 %
  4. Edukacja 10%
  5. Rozrywka/ Przyjemności 10%
  6. Większe zakupy/Oszczędności długoterminowe 10 %

PIERWSZY ZE SŁOIKÓW SYSTEMU HARVA EKERA – OPŁATY STAŁE 55%

Zgodnie z metodą sześciu słoików, nie więcej niż 55 % całości dochodu powinno być przeznaczone na opłaty stałe, takie jak: czynsz, jedzenie, paliwo czy koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Uważam, że to dosyć dobrze określona proporcja. Jeśli więc Twoje opłaty stałe bardzo odbiegają od 55% i wynoszą np. 70% , coś ewidentnie jest nie tak! Powinnaś się wtedy bliżej przyjrzeć swoich rachunkom oraz poszukać możliwości ich obniżenia. Jeśli to niemożliwe, to wyraźny sygnał, że czas zacząć zwiększać swoje dochody. Z Twojej wypłaty powinno zostawać Ci zdecydowanie więcej niż zaledwie 30% wynagrodzenia. Weź pod uwagę, że z powodu inflacji ceny ciągle rosną, więc z czasem będzie zostawało Ci jeszcze mniej pieniędzy. W pewnym momencie dojdzie do sytuacji, w której będziesz żyć bardzo skromnie i nie będziesz miała już na czym oszczędzać.

DRUGI SŁOIK METODY HARVA EKERA – INWESTYCJE 10%

T. Harv Eker proponuje aby 10% swoich dochodów przeznaczać na szeroko rozumiane inwestycje. Uważam, że to dobra propozycja, ale dla tych osób, które mają już ustabilizowaną sytuację finansową. Czyli takich, które już opanowały zarządzanie budżetem domowym: posiadają co najmniej fundusz awaryjny, poduszkę bezpieczeństwa i nie mają żadnych długów konsumpcyjnych.

Jeśli jednak bardzo chcesz spróbować inwestować wcześniej, zacznij od zdobycia jakiekolwiek wiedzy na ten temat. Pieniądze z tego słoika potraktuj jako inwestycję w naukę pomnażania swojego majątku, a nie coś, co na pewno zwróci Ci się z nawiązką. Innymi słowy: inwestuj tylko tyle, ile jesteś gotowa stracić.

TRZECI SŁOIK HARVA EKERA – POMOC CHARYTATYWNA 5%

Metoda 6 słoików Harva Ekera zakłada że, część swoich dochodów powinniśmy przeznaczać na pomoc charytatywną. Oczywiście warto jest pomagać i podawać rękę ludziom, którzy tego potrzebują. Życie potrafi być przewrotne i każdy z nas może kiedyś potrzebować jakiejś formy wsparcia. Jednak z pewną rezerwą podchodzę do założenia, żeby co miesiąc przeznaczać na pomoc innym kwotę równą 5% swojego wynagrodzenia. Raczej kierowałabym się zasadą, jaka obowiązuje przy udzielaniu pierwszej pomocy: najpierw zadbaj o bezpieczeństwo swoje, a dopiero potem poszkodowanego. Co chcę przez to powiedzieć? Jeśli masz niskie dochody, jakiekolwiek kredyty lub długi, nie zgromadziłaś jeszcze funduszu awaryjnego i nie zaczęłaś jeszcze odkładać na poduszkę bezpieczeństwa, to najpierw zadbaj o należyte zabezpieczenie finansowe samej siebie. Podsumowując, pomagaj, ale na miarę swoich finansowych możliwości.

SŁOIK NUMER CZTERY – EDUKACJA 10%

Przyznaję, że gdy świeżo po studiach zarabiałam najniższą krajową i przeczytałam, że powinnam stale przeznaczać na swoją edukację 10% swoich dochodów, to się wręcz oburzyłam. Jeśli mam być całkiem z Tobą szczera, to nawet nie wzięłam wtedy tego konta pod uwagę! W końcu ledwie starczało mi na inne rzeczy. Z perspektywy czasu wiem, że jest to subkonto z którym w przeciwieństwie do inwestycji czy pomocy charytatywnej nie warto zwlekać, zwłaszcza wtedy gdy zarabiasz mało! Jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi, wiedza nabyta w szkole czy na studiach zwykle nie wystarczy, aby zarabiać godnie.

Jeśli więc Twoje dochody są niskie, odkładaj na te konto chociaż 40-50 zł miesięcznie. Będziesz je mogła przeznaczać na systematyczne zwiększanie swoich kompetencji, co z czasem pomoże Ci zwiększyć swoje dochody. Za taką kwotę bez problemu kupisz książkę lub nawet kilka używanych. Możesz też odkładać na kursy/szkolenia, które pomogą Ci stać się coraz lepszą w tym, czym aktualnie się zajmujesz lub chcesz się zajmować. Na koniec zostawiam Cię z myślą Benjamina Franklina, którą podzielam:

„Inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki”.

PIĄTY SŁOIK METODY HARVA EKERA – ROZRYWKA/PRZYJEMNOŚCI 10%

W skutecznym zarządzaniu pieniędzmi niezwykle ważna jest równowaga. Rezygnowanie z najmniejszych przyjemności na rzecz agresywnego oszczędzania spowoduje, że bardzo szybko się wypalisz i wrócisz do starych, złych nawyków. Według metody sześciu słoików Harva Ekera, 10% kwoty dochodu powinno być przeznaczane na sprawianie przyjemności sobie i swojej rodzinie. Kino, park wodny, nowe kosmetyki, ubrania, a może wyjście do restauracji? Sama wybierz coś, co sprawia Ci największą radość! Uwaga, jeśli Twoja aktualna sytuacja finansowa jest zła i np. zalegasz z płatnością rat, Twoim priorytetem zdecydowanie powinno być ich szybkie uregulowanie, a nie rozrywka. Jednak mocno zachęcam Cię, abyś nawet w takich okolicznościach potrafiła sprawiać sobie małe, bardziej budżetowe przyjemności. Pomogą Ci one zachować motywację w dalszym prowadzeniu budżetu i oszczędzaniu.

SZÓSTY ZE SŁOIKÓW – WIĘKSZE ZAKUPY I OSZCZĘDNOŚCI 10%

To konto powstałe z myślą o większych wydatkach lub droższych planowanych zakupach, takich jak np. wakacje czy samochód. Według Harva Ekera to właśnie z tego słoika powinniśmy odkładać pieniądze na tzw. czarną godzinę, lub finansować wszelkie niespodziewane i pilne wydatki, np. związane z opieką zdrowotną lub naprawą samochodu. Są to więc swojego rodzaju oszczędności długoterminowe, które powinnaś przeznaczać zarówno na większe cele konsumpcyjne, jak i cele niekonsumpcyjne (poprawiające stan Twoich finansów), np. oszczędności na czarną godzinę. Osobiście jestem przeciwnikiem wrzucania pieniędzy przeznaczonych na konsumpcję i niespodziewane konieczne wydatki do jednej puli. Bo co jeśli uzbieramy tyle, aby kupić sobie coś droższego i tym samym wyzerujemy swoje oszczędności, a niedługo po tym spotka nas przykra losowa sytuacja (np. konieczna wizyta u dentysty lub zwierzęcia u weterynarza) i będziemy pilnie potrzebować pieniędzy?

Podsumowanie

Jak widzisz system 6 słoików T. Harva Ekera, nie jest typowym budżetem domowym, ale swojego rodzaju zbiorem wskazówek, które od razu łatwo można wdrożyć w życie. Wystarczy, że obliczysz kwoty w jakich powinnaś się mieścić z poszczególnymi kategoriami swoich wydatków. Jeśli chcesz skorzystać z tej metody, polecam Ci podejść do niej elastycznie i dostosować wysokość poszczególnych „słoików” do swojej sytuacji życiowej. Kiedyś również z niej korzystałam i uważam, że może być ona świetnym początkiem do prowadzenia bardziej typowego budżetu domowego.

Więcej o metodzie 6 słoików możesz przeczytać na anglojęzycznej na stronie autora:

METODA 6 SŁOIKÓW HARVA EKERA/JARS MONEY MANAGEMENT SYSTEM

Jestem bardzo ciekawa, co sądzisz o metodzie „6 słoików”!
A może już stosujesz jej założenia? Będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu!

Znasz osobę, której również może przydać się ta wiedza?
Śmiało podziel się tym wpisem dalej! W ten sposób pomożesz mi docierać do większego grona osób i rozbudowywać mój kanał. Dziękuję!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Gdy ciągle chcesz kupować więcej, czyli o inflacji stylu życia.

Jak skutecznie wytyczyć cel finansowy.

Budżet domowy krok po kroku

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *