oszczędzanie na wakacje sposoby
BUDŻET,  FINANSE

SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA WAKACJE?

To nie przypadek, że piszę ten post po zakończeniu sezonu urlopowego.

Jeżeli właśnie minęło kolejne lato, a Twój wakacyjny wyjazd znowu całkowicie minął się z Twoimi oczekiwaniami, to czas to w końcu zmienić.
Letni wypoczynek to zwykle większy wydatek, na który trzeba się po prostu odpowiednio wcześniej przygotować. U mnie organizacja wymarzonej podróży zaczyna się już…12 miesięcy wcześniej!

Jak przygotować się finansowo na wakacje?

1. JUŻ DZIŚ USTAL POTRZEBNĄ CI SUMĘ PIENIĘDZY I DATĘ WAKACJI

Oszczędź sobie rozczarowań. Jeśli marzysz o wakacjach w słonecznej Portugalii i postanawiasz odkładać na ten cel 100 zł miesięcznie, to za rok może się okazać, że niestety nie wyjedziesz odpocząć nawet na drugi koniec Polski…

Już dziś sprawdź i upewnij się ile kosztują Twoje marzenia, tak żebyś wiedziała ile pieniędzy realnie potrzebujesz zgromadzić. Wybierz kierunek, który Cię interesuje i sprawdź na stronie biur podróży średnią cenę za interesujący Cię wyjazd. Uwzględnij też orientacyjną kwotę jaką chciałabyś mieć na swoje codzienne wydatki oraz średni koszt transportu jeżeli nie był wliczony w cenę. Następnie podziel otrzymaną sumę przez liczbę miesięcy, w ciągu których chciałabyś zrealizować ten cel. Dowiesz się wtedy ile miesięcznie powinnaś oszczędzać.

Przykład: tygodniowy urlop w Grecji dla dwóch osób:

Szacowana cena: 5500 zł
Czas realizacji: 12 miesięcy do momentu wyjazdu
5500 zł : 12 = 460 zł

Teraz już wiesz, że aby za rok móc cieszyć się taką podróżą, to co miesiąc powinniście oszczędzać nie mniej niż 460 zł (230 zł od osoby). To już o wiele bardziej realna i mniej przytłaczająca kwota do odłożenia niż cena wyjściowa podróży.

A co robić kiedy suma dalej zwala Cię z nóg?

2. SPRAWDŹ JAK OBNIŻYĆ CENĘ

Zastanów się jak zoptymalizować cenę. Weź pod uwagę czynniki, które mają na nią wpływ jak np. termin, transport czy wyżywienie.
Warto sprawdzić daną ofertę w różnych terminach i dostosować swój urlop do czasu kiedy jest najtaniej. Na tej samej ofercie może być to nawet do 1500 zł różnicy. Zauważyłam, że najkorzystniejsze ceny są zwykle w czerwcu i wrześniu, jednak weź pod uwagę, że we wrześniu słońce zachodzi już nieco szybciej i dni są krótsze😉
Kolejna rzecz, która ma wpływ na cenę wycieczki to transport. Autokar to zwykle tańsza opcja niż samolot (w zależności od oferty jest to miedzy 400 a 1000 zł różnicy przy dwóch dorosłych osobach), dlatego jeśli mamy okrojony budżet a marzą nam się egzotyczne wakacje to warto rozważyć tę opcję i przeznaczyć te pieniądze na poczet wydatków jakie poniesiemy na miejscu. Pamiętaj też, że wybór oferty bez wyżywienia lub z samym śniadaniem to tylko pozorna oszczędność. Stołowanie się w lokalnych restauracjach nigdy nie wyjdzie nas taniej. Przy niskim budżecie lepiej zdecydować się na nocleg z zapewnionymi posiłkami lub na pokój z aneksem i przygotowywać jedzenie na miejscu samemu.

3. POTRAKTUJ SWOJE MARZENIA SERIO

Załóż konto oszczędnościowe z myślą o wakacjach. Dzięki temu unikniesz pokusy wydania tych pieniędzy na coś innego. Przelewy rób najlepiej zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Potraktuj to jako coś oczywistego, co po prostu trzeba zrobić jak np. opłacenie rachunków. Aby uprościć sobie cały proces oszczędzania, najlepiej z góry ustaw sobie stałe zlecenie przelewu danej kwoty na określony rachunek.  

4. POSZUKAJ PIENIĘDZY W DOMU

Weź pod lupę swoje wydatki i zastanów się gdzie możesz iść na mały kompromis i je trochę ograniczyć. Być może za dużo wydajesz na kolejne kosmetyki nie zużywając jeszcze poprzednich, kolejne książki mimo, że jeszcze nie przeczytałaś tych co masz lub ubrania? Zastanów się za jakie usługi płacisz regularnie, czy pakiet dodatkowych 50 programów jest Ci faktycznie potrzebny jak i tak nie masz czasu na siedzenie przed telewizorem? A może od czasu do czasu warto samej pomalować paznokcie niż zapisywać się na kolejne hybrydy, które w skali roku kosztują sporo😉 No i wreszcie poszukaj pieniędzy w rzeczach, które już kupiłaś, ale z jakiegoś powodu nie przypadły Ci do gustu lub już ich nie używasz. Sprzedaj przeczytane książki, ubrania z którymi Ci nie jest już po drodze lub inne przedmioty, które mogą wygenerować trochę gotówki. Takie domowe wyprzedaże mają dwie zalety: po pierwsze finansowo przybliżą Cię do celu, a po drugie dadzą do Ci myślenia zanim następnym razem będziesz chciała kupić podobną, zbędną rzecz.

KOLEKCJONUJ DOŚWIADCZENIA ZAMIAST RZECZY

Nie odkładaj możliwości podróżowania na później, a przynajmniej chociaż raz spróbuj gdzieś wyjechać zamiast przeliczać te pieniądze na ubrania czy nowe wyposażenie do domu, które mogłabyś za nie kupić. Uwierz, wspomnienia z podróży zostaną z Tobą znacznie dłużej niż radość z nowej koszulki. Kolekcjonuj przeżycia, nie rzeczy.

To gdzie wyjedziesz za rok?


Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny i zainspirował Cię do zaplanowania swojej wakacyjnej podróży z wyprzedzeniem.
Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzach 😊

Znasz osoby, którym może przydać się ten post? 
Śmiało podziel się nim dalej!

Pomożesz mi w ten sposób docierać do większego grona osób i rozbudowywać kanał. Dziękuję! 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Gdy ciągle chcesz kupować więcej, czyli o inflacji stylu życia

Skąd wziąć pieniądze na świąteczne prezenty?

Jak zaoszczędzić więcej pieniędzy w miesiąc? Pomysły na tanie obiady.

Budżet domowy krok po kroku

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *